فیفا و جام جهانی 

موسسین فیفا عبارت بودند از : ویکتور اشنایدر( سوئیس ) ویلهلم هوشمن ( هلند ) لونی مولینگهاوس ( بلژیک) ، لودویگ سیلور ( دانمارک )، ماکس کاهن ( بلژیک ) آندره اسپیر ( فرانسه ) و روبرت گوئرین ( فرانسه ) و ... که دو روز پس از این تاریخ ( نخستین اجلاس ) بر پایه اساسنامه فدراسیون جهانی، اولین کنگره فیفا تشکیل گردید و در آن روبرت گوئرین ( دبیر کل سازمان فوتبال فرانسه ) به عنوان نخستین رئیس فیفا برگزیده شد.

توضیح این نکته ضروری است که ٢٠ روز پیش از تشکیل فیفا اولین بازی رسمی بین دو کشور فرانسه و بلژیک در قالب بازیهای جهانی برگزار گردید و همین بازی باعث گشت تا موسسین فیفا، بر تشکیا آن اصرار نمایند.

اولین بار ایده جام جهانی را در سال ١٩١٤ ژول ریمه رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه مطرح کرد و هوشمن ( قانون نویس مشهور هلندی فوتبال ) استقبال شایانی از این ایده به عمل آورد لیکن وقوع جنگ اول جهانی ( در سال ١٩١٤ ) بحث جام جهانی را از خاطره ها زدود.

پس از پایان جنگ، در سال ١٩١٩ فیفا مجددا" شروع به فعالیت کرد و ژول ریمه به عنوان رئیس این فدراسیون جهانی انتخاب گردید و در بدو ورود ژول ریمه به فیفا این فدراسیون مجموعا" از ٢٠ کشور اروپایی، آفریقایی و آمریکایی تشکیل می گردید. لیکن با تلاشهای وی، این تعداد به ٨٥ عضو در سال ١٩٥٤ یعنی در زمانی که ایشان فیفا را ترک کرد رسیده بود و این چیزی نبود جز حاصل تلاشهای بی دریغ این پیرمرد فرانسوی.

او با تلاشهای طاقت فرسای خود، ایده برگزاری بازیهای جام جهانی را به عمل تبدیل کرد و موفق شد اولین دوره بازیهای جام جهانی فوتبال را علیرغم مخالفتهای شدیدی که به انحاء مختلف، منجمله از سوی چهار کشور هلند، سوئیس، ایتالیا و یوگسلاوی وجود داشت برگزار نماید و حتی مخالفین هم در این جام شرکت نمودند که اولین دوره آن به سال ١٩٣٠ در اروگوئه برگزار گردید.

بدون اغراق می توان گفت تنها رویداد مهم فوتبال دنیای امروزه، مسابقات جام جهانی می باشد که محل نمایش بازیهای حرفه ای فوتبال و پیشرفت تکنیکها و تاکتیکهای آن در دنیا است.

امروز فیفا متشکل از شش کنفدراسیون قاره های مختلف به شرح ذیل می باشد:

١-کنفدراسیون فوتبال اروپا ( یوفا ) که در سال ١٩٥٥ تاسیس گردیده و مقر آن در شهر سیون سوئیس قرار دارد.

٢-کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی ( کینمبل ) که در سال ١٩١٦ تاسیس گردیده و مقر آن در پاراگوئه واقع گردیده است.

٣-کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه ( O.F.C ) در سال ١٩٦٦ تاسیس شده است.

٤-کنفدراسیون فوتبال آسیا ( A.F.C ) در سال ١٩٤٥ تشکیل گردیده و مقر آن در شهر کوالالامپور مالزی قرار دارد.

٥-کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و حوزه کارائیب ( کونکاکاف ) که در سال ١٩٦١ تشکیل یافته و مقر آن در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

٦-کنفدراسیون فوتبال آفریقا ( کاف ) که در سال ١٩٥٧ تاسیس شده و مقر آن در قاهره مصر واقع می باشد.

همانگونه که پیش از گذشت، فکر برپایی جام جهانی فوتبال در ذهن فرزند آسیابانی فرانسوی شکل گرفت که بعدها رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه بود که از سال ١٩١٩ به عنوان رئیس فیفا برگزیده شد. وی کسی نبو جز آقای ژول ریمه.

ایشان ١١ سال این ایده را دنبال کرد تا بالاخره اولین دوره این بازیها، به سال ١٩٣٠ در اروگوئه برگزار شد.

به پاس این ابتکار، دنیا در مقابل تلاشهای این مرد سر تعظیم فرود آورده و نخستین جام این مسابقات را ژول ریمه نام نهاد. در جام ژول ریمه، ١٨٠٠ گرم طلای ناب به کار رفته بود که بوسیله یکی از هنرمندان بزرگ فرانسه ساخته شد و مقرر گردید از سال ١٩٣٠ تا ١٩٧٠، هر کشوری که سه بار پیروزی در جام جهانی را کسب نماید فاتح دائمی جام ژول ریمه گردد.

در طول ١٠ دوره برگزاری جام جهانی از سال ١٩٣٠ تا ١٩٧٠ برزیل با کسب برتری ( در سالهای ١٩٥٨ سوئد، ١٩٦2شیلی و ١٩٧٠ مکزیک ) فاتح ابدی جام ژول ریمه نام گرفت و این جام را برای همیشه به خانه برد.

پس از مسابقات ١٩٧٠ مکزیک، مجسمه تازه ای به دست زرگر برای جام جهانی ساخته شد. که این مجسمه کره زمینی بود بر روی دستهای دو قرمان، و عبارت بود از : ٣٦ سانتی متر ارتفاع، ١٥ سانتی متر عرض، که با وزن ٥ کیلوگرم، در حدود ٢٠ هزار دلار طلای ناب و مرمر سبز در آن بکار رفته بود.

این نماد متعلق به فیفا می باشد و تیمهای پیروز شانس چهار سال نگهداری آن را نزد خود دارند و هرتیمی که٣بار فاتح جام گردد صاحب ابدی این جام خواهد شد. در دوران معاصر آلمان نخستین فاتح جام جدبد به شمار می آید.

برزیل در تمام دوره های جام جهانی حضور داشته و با پنج عنوان قهرمانی در جامهای ٥٨ سوئد و ٦٢ شیلی و ٧٠مکزیک و ٩٤ آمریکا و ٢٠٠٢آلمان پر افتخارترین تیم جهان می باشد.

از تیم هلند هم می توان به عنوان ناکامترین تیم جام یاد کرد، چرا که با وجود دو بار حضور در فینال ( ٧٤ آلمان و ٧٨ آرژانتین ) هرگز به قهرمانی این جام نرسیده است.

بکن بایر آلمانی تنها فردی است که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی فاتح جام شده است. در سال ١٩٧٤ وقتی که آلمان میزبان جام بود و بکن بایر کاپیتان بود با آلمان قهرمانی خود جام را در خانه نگه داشت. و در ١٩٩٠ ایتالیا وی به عنوان مربی آلمان را به قهرمانی رساند و جام را به خانه برد.

و بالاخره مارادونا بازیکنی است که جام جهانی منشاء جنجالها و محرومیتهایش شد. در جام جهانی ٩٠ ایتالیا، مارادونا تصمیم داشت ایتالیا را شکست دهد و برای این کار حاضر به جانفشانی بود. چرا که در دیدار افتتاحیه بین آرژانتین و کامرون تماشاگران ایتالیایی به سرود ملی آرژانتین بی احترامی کرده بودند. آرژانتین و ایتالیا در دیدار نیمه نهایی برابر هم قرار گرفتند و بر خلاف سایر دیدارهای ایتالیا که در رم برگزار شده بود، این دیدار در ناپل برگزار شد. ناپل با مارادونا آشنا بود و مارادونا محبوب ناپلیها بود. زیرا مارادونا تیم این شهر را به اوج اشتهار رسانده بود در این جنگ( میان ایتالیا و مارادونا ) تماشاگران ناپل هم، آرژانتین را تشویق می کردند. و بالاخره پس از ١٢٠ دقیقه نبرد مارادونا بر ایتالیا پیروز شد. ( آرژانتین در ضربات پنالتی بر ایتالیا غلبه کرد.) آرژانتین با درخشش مارادونا برزیل را هم از جام حذف کرده بود. حذف برزیل و پیروزی بر ایتالیا سر آغاز محرومیتها و دشمنیها علیه مارادونا شد.

در پایان نگاهی داریم به قهرمانان جام جهانی و بهترینهای آن.

سال

محل برگزاری

دیدار فینال

نتیجه

قهرمان

1930

اروگوئه

اروگوئه - آرژانتین

4 - 2

اروگوئه

1934

ایتالیا

ایتالیا - چکسلواکی

2 – 1

ایتالیا

1938

فرانسه

ایتالیا - مجارستان

4 – 2

ایتالیا

1950

برزیل

اروگوئه - برزیل

2 – 1

اروگوئه

1954

سوئیس

آلمان غربی- مجارستان

3 – 2

آلمان غربی

1958

سوئد

برزیل – سوئد

5 – 2

برزیل

1962

شیلی

برزیل – چکسلواکی

3 – 1

برزیل

1966

انگلیس

انگلیس – آلمان غربی

4 – 2

انگلیس

1970

مکزیک

برزیل – ایتالیا

4 – 1

برزیل

1974

آلمان

آلمان – هلند

2 – 1

آلمان

1978

آرژانتین

آرژانتین – هلند

3 – 1

آرژانتین

1982

اسپانیا

ایتالیا – آلمان

3 – 1

ایتالیا

1986

مکزیک

آرژانتین – آلمان

3- 2

آرژانتین

1990

ایتالیا

آلمان – آرژانتین

1- 0 

آلمان

1994

آمریکا

برزیل – ایتالیا

3 – 2

برزیل

1998

فرانسه

فرانسه – برزیل

3 – 0

فرانسه

2002

ژاپن - کره

برزیل – آلمان

2 – 0

برزیل

2006

آلمان

فرانسه - ایتالیا

ضربات پنالتی

ایتالیا

 

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: فیفا و جام جهانی|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

فوتبال در ایران 

مردم ایران به این بازی، به چشم یک بازی انگلیسی می نگریستند. تا اینکه با حضور انگلیسی ها بسال ١٨٦٥ (همزمان با گشایش سفارت انگلستان) در ایران، آنان بازی فوتبال را به عنوان سرگرمی خود برگزیدند و به علت کارکنان زیادی که در سفارتخانه بودند و همچنین انگلیسی های فراوانی که در ایران زندگی می کردند و برای سرگرمی خود در میدان مشق تهران (حوالی میدان امام خمینی فعلی) مشغول بازی فوتبال می شدند. سال ١٩٢١ آخرین سالهای سلسله قاجار هزاران انگلیسی در گوشه و کنار ایران زندگی می کردند. و ورزش فوتبال را به عنوان بازی سرگرمی خود انتخاب کرده بودند. برای نوجوانان و جوانان ایرانی که نظاره گر این بازیها بودند این تفریح بسیار جالب بود در آن زمان علاقه شدید جوانان به این بازی موجب شد تا آنان نیز به تقلید از انگلیسی ها به دنبال توپ بدوند لیکن پیدا کردن توپ برای این مشتاقان کار چندان ساده ای نبود لذا از هر وسیله مدور و گردی که بتواند نقش توپ را ایفا کند استفاده می کردند.

متداولترین توپ آن زمان در میان جوانان تهرانی، ابتدا مثانه گاو بود که روی مثانه گاو پوششی از پارچه تعبیه می کردند و سپس آن را به عنوان توپ در زمین می غلطاندند این علاقه موجب شد تا جوانان در رقابت با انگلیسی ها جدی تر باشند و مسابقاتی نظیر آنان را راه اندازی نموده و حتی تیمی در تشکیل دهند که بتواند در برابر انگلیسی ها عرض اندام نماید.

بدین ترتیب در سال ١٢٩٩با همت عده ای از بازیکنان خوب تهران اولین تیم فوتبال تهران با نام کلوپ ایران تشکیل گردید. این تیم در مسابقات میدان مشق حضور یافت و بازی های درخشانی را به نمایش گذاشت هر چند در مقابل انگلیسی های مقیم مرکز تن به شکست دادند، اما امیدواری آنان به آینده موجب گردید تا در سال ١٣٠٢ عنوان قهرمانی در این مسابقات را ازآن خود کنند.

از این پس تیمهای دیگری در تهران پا گرفت که از جمله تیم اسپرت ارامنه و تیم طوفان را می توان نام برد. تیمهای دیگری هم در آن زمان شکل گرفت لیکن رقابت اصلی بین سه تیم فوق الذکر بود.

در این سال (١٣٠٢) بازیکنان کلوپ ایران همگی در باشگاه تازه تاسیس کلوپ تهران ماوی گزیدند و با پشت سر گذاشتن تیمهای وقت پایتخت، قهرمان این مسابقات گردیدند. در سال ١٣٠٤ در مسابقات سالانه موسسات انگلیسی شرکت کرده و با نتیجه ٢بر١ انگلیسی ها را وادار به شکست کردند و به دنبال این پیروزی، با دعوت شوروی به بادکوبه سفر کردند.

این تیم گلچینی از بازیکنان باشگاههای کلوپ تهران، اسپرت ارامنه و طوفان بود که روانه شهر بادکوبه شوروی گردیدند و اولین سفیران فوتبال ایران در خارج از مرزها نام گرفتند.

با ورود این تیم به شهر بادکوبه هزاران نفر از آنان استقبال کردند و در اولین مسابقه تیم ایران در مقابل منتخب بادکوبه با نتیجه 2 بر صفر شکست خورد و دومین بازی خود را در برابر دانشکده نقت بادکوبه با تساوی بدون گل به پایان رساند و در برابر سومین حریف خود، تیم کلنی بادکوبه، ایران با نتیجه ٤بر١ شکست را پذیرا گردید.

در سال ١٣٠٨ منتخب بادکوبه به تهران آمد و در دو دیدار خود تیم تهران با نتیجه سنگینی این تیم را شکست داد (٧برصفر و٤بر ١) این شکست تاثیر بسیار بدی بر روی بازیکنان تهران داشت به حدی که بسیاری از آنان فوتبال را کنار گذاشتند و مسابقات تهران ناگهان از آب و تاب افتاد و برای همین بازی ها (بادکوبه و منتخب تهران) بود که دولت وقت ایران محل مسابقات را چمن کاری نمود و تیم تهران اولین تجربه بازی بر روی چمن را به دست آورد.

آرامش و سکوت بوجود آمده ناشی از شکست در برابر بادکوبه ٣ سال بر فوتبال کشور سایه افکند تا اینکه دوباره از ١٣١١با همت عده ای از علاقه مندان، حرکت دوباره فوتبال آغاز شد. کلنگ اولین استادیوم ورزشی ایران در ١٣١٣ با گنجایش هفت هزار نفر به زمین خورد (استادیوم شماره ١ امجدیه) و در ١٣١٧ به اتمام رسید و ایران در سال ١٣١٨ به طور رسمی صاحب ورزشگاه و مسابقات قهرمانی کشور در استادیوم هفت هزار نفری امجدیه گردید.

از آن پس دوره ی جدید در فوتبال ایران آغاز شدنقطه آغاز این دوره از شهریور ماه ١٣٢٠ بود که در آن اولین تیم ملی ایران به کابل سفر کرد و در مسابقه ای برابر تیم ملی افغانستان با نتیجه مساوی بدون گل به خانه برگشت.

حسین صدقیانی را می توان نخستین و کار آموزده ترین شخصیت فوتبال ایران نام نهاد. وی به علت حضور چندین ساله در اروپا با فوتبال نوین آشنا بود لذا به سال ١٣١٦عهده دار مسئولیت اداراه و آموزش فوتبال ایران گردید و بالاخره در سال ١٣٢٥ (١٩٤٦) فدراسیون های ورزشی در ایران جدا شد و دلیل ایجاد فدراسیونهای ورزشی، علاقه ایران به شرکت در بازیهای المپیک ١٩٤٨ لندن بود که شرط شرکت کشورها در مسابقات المپیک دارا بودن کمیته ملی المپیک در آن کشور بود لذا در تاریخ ١٣/١٢/١٣٢٥ درخواست تاسیس کمیته ملی المپیک و فدراسیون های نهایی به مجلس ارائه شده و مورد تصویب قرار گرفت.

پس از تشکیل فدراسیون فوتبال، ایران رسما" در تاریخ ٣٠/١٠/١٣٢٦ به عضویت فیفا در آمد.

لازم به ذکر است که در اواخر ١٣٢٥ دکترعلی کنی فوتبالیست سرشناس آن زمان رئیس فدراسیون و حسین صدقیانی به عنوان مربی هدایت فوتبال ایران را در دست داشتند.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: فوتبال در ایران|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

نقش مربیان و بازیها در آموزش فوتبال 

بازیکنان فوتبال این خصوصیات ویژه را به آسانی بدست می آورند. مربی بایستی به منظور آماده کردن بازیکنان خود برای بسیاری از مسابقات فوتبال مسئولیتی بر دوش آنها بگذارد. افزایش بی حد وحساب بازیکنان فوتبال فشار بیش از اندازه ای را بر دوش مربیان مربوطه گذلشته است. بساری از جوانان بر حسب انتخاب و یا ضرورت، به جرگه مربیگری فوتبال روی آورده اند.

اگر چه این اشتیاق به صورت بی رویه ظاهر می شود و با عزم و اراده خوبی برانگیخته می گردد، ولی بسیاری از این افراد هیچ تجربه ای ندارند و اگر هم داشته باشند، بسیار جزئی است. برای یک معلم کار آمد وموثر شدن، بایستی درک و فهم اساسی و بنیادی از اصول یادگیری و فلسفه مربیگری را بدست بیاورند. فرمول مشخصی که موفقیت در امر مربیگری را تضمین نماید، وجود ندارد. مربیان مثل بازیکنان شخصیت مستقلی دارند، لذا بسیاری لز شیوه های مربیگری وجود دارد که موفق نیز می باشند. آنچه را که برای یک نفر می توان انجام داد، شاید برای نفر دیگر مناسب نباشد. با این همه بدون توجه به روش های بکار رفته، فلسفه های مربیگری بایستی در یک زمینه غالب باش، یعنی تمرین بایستی مفرح و شاد باشد!

این موضوع یعنی مفرح بودن تمرین مهمترین جنبه ورزش است که اغلب فراموش می شود. شاید به این دلیل است که تاکید زیادی روی برد به عنوان معیار موفقیت می شود. توجه بیش از اندازه به نتیجه و برد یک محیط تمرینی همراه با فشار روانی، وضعیت یادگیری ضعیفی را چه برای بازیکنان خسته و چه برای بازکنان سرحال ایجاد می کند.

یک چنین روشی اشتباه است. تمرین نبایستی ملال آور باشد. مربیان می توانند از طریق استفاده از بازیهای شاد و مفرح در جلسات تمرین، رقابت های متنوعی را ایجاد کنند که موجب پیشرفت تکنیکی و تاکتیکی بازیکنان شده و محیط تمرینی لذت بخشی را برای آنان بوجود بیاورد. این موضوع کلید آماده نگهداشتن، مشارکت فعال و علاقهمند بودن بازیکنان می باشد. کودکان نیز همچون بزرگسالان در صورتی که در برابر آن چیزی که انجام می دهند احساس مسئولیت کنند، پاسخ مطلوبتری از خود بروز خواهند داد. این موضوع نشان دهنده این نیست که تمرینات اساسی و بنیادی نبایستی در برنامه تمرینی گنجانده شود، بلکه یادگیری مطلوب بایستی بین تمرینات ویژه فوتبال و بازیهایی که تعریف شده است تعادل برقرار نماید.

جلسات تمرین بایستی به منظور استفاده بیشینه از زمان موجود تنظیم شود. باید در نظر داشت که کیفیت، نه کمیت از ملاحضات ابتدایی می باشد. هر یک از بازیها یک، یا چند تا از اهداف ذیل را برآورده می سازند:

گرم کردن، آموزش مهارتها و تاکتیکها و تمرینات آمادگی جسمانی. مثلا" بازی ویژه ای که برای بهبود مهارت ها و توسعه آمادگی طراحی شده است ممکن است شامل مهارت های پاس دادن همگام با الگو های حرکت بدون توپ باشد. بازیها بطور کلی به دو طبقه تقسیم بندی شده اند: بازیهایی برای آموزش بازیکنان و بازیهایی برای آموزش دروازه بانان.

برای انجام یک بازی موفق و به منظور اجرای مهارتها و تاکتیکها، بازیکنان باید از نظر جسمانی و روانی آمادگی لازم را داشته باشند. آمادگی جسمانی اساس، پایه و زیربنایی است که عملکردها و اجراهای ورزشی بر آن استواراست.

ورزش فوتبال نیز آمادگی جسمانی ویژه  و خاص خود را داراست که شامل یک سری عناصر کلیدی می باشد. انعطاف پذیری و چابکی شامل دامنه حرکتی و تونایی بالقوه ورزشکار به منظور اجرای مهارتهای حرکتی دقیق و ظریف می باشد. استقامت عمومی و ویژه برای گروه های عضلانی به منظور پیشگیری از اجرای ضعیف که به علت خستگی بازیکنان در مراحل پایانی مسابقه عارض می شود، ضروری می باشد. سرعت نیز از اجزاء بسیار مهم بشمار می رود. سرعت ویژه در فوتبال را از طریق انجام تمریناتی که شامل تغییرات ناگهانی در سرعت و جهت حرکت با استفاده از حرکات فریبنده با توپ (دریبل) می باشد، می توان توسعه داد. سرانجام تمرینات قدرتی وتوان، بازیکنان را برای موفقیت در مبارزه و درگیری با حریفان در حفظ توپ آماده می سازد.

آمادگی جسمانی به تنهایی موفقیت را تضمین نمی کند. بازیکنان باید قالبیت های خود را در انجام مهارتهای مختلف در فوتبال توسعه دهند. تکنیکهای اساسی و پایه در فوتبال شامل : پاس دادن، دریافت کردن، سرزدن، حرکت کردن با توپ و دریبل زدن، شوت زدن و حفظ توپ می باشد.

تمرینات مهارتی می بایستی در بازیهایی با زمان و فضای محدود، تحت فشار حریف انجام گیرد. تاکتیک در بازی فوتبال شامل سازماندهی و تصمیمی است که به صورت فردی و یا تیمی اتخاذ می شود. تاکتیکهای انفرادی در برگیرنده اصول حمله و دفاع به شکل نفر به نفر می باشد که در اصطلاح به آن Man To – Man گفته می شود.

تاکتیکهای گروهی با تعداد کم به وضعیتی اشاره می کند که سه بازیکن یا بیشتر را شامل می شود، 2 در مقابل 1، 3 در مقابل 1، 3 در مقابل 2، 4 در مقابل 3 و غیره.

تاکتیکهای تیمی با سازماندهی بازیکنان در سیستم های بازی سروکار دارد. بازیهای تفریحی و نشاط آور برای بالا بردن آمادگی، مهارت و قابلیت های تاکتیکی در بازیکنان طراحی شده است. اکثر این تمرینات در برگیرنده دو یا احتمالا" هر سه جنبه آمادگی جسمانی، تکنیک و تاکتیک می باشند. مربیان به انتخاب می توانند به یکی از جنبه های مذکور بیشتر از سایرین، با توجه به هدف تمرین تاکید داشته باشند.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: نقش مربیان و بازیها در آموزش فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

تمرین ذهنی؛ تسریع کننده یادگیری و تکمیل کننده تمرین عملی در فراگیری مهارتهای حرکتی 

تمریت ذهنی به تکرار یک مهارت فیزیکی در مغز بدون هیچ تحرک ظاهری اعضای بدن با قصد یادگیری و ظرافت در تکنیک مربوط  مربوط می شود. تصورات ورزشکاران در طول تمرین ممکن است با همه حواس در گیر شود.

آموزش ذهنی، اصطلاحی است که بیشتر برای توصیف کاربرد رسمی تکنیک های روان شناختی در جهت افزایش عملکرد ورزشی به کار می رود. مجموع دو اصطلاح آموزش ذهنی و آموزش بدنی، به برنامه های آموزشی اطلاق می شود که به منظور بالاترین عملکرد ورزشکار در مسابقات مهم طرح ریزی شده است. آموزش ذهنی همانند آموزش بدنی به برنامه ریزی بسیار دقیق و متناسب با اهداف نیاز دارد.

تصویر سازی ذهنی چیست؟

در منابع مختلف واژه های متفاوتی برای بیان آمادگی ذهنی ورزشکار برای فعالیت های ورزشی و رقابت بیان شده است؛ واژه هایی نظیر تجسم، مرور ذهنی، تصویر سازی ذخنی و تمرین ذهنی که همگی اشاره به خلق یا از نو ایجاد کردن یک تجربه در ذهن دارند. اصولا" تصویر سازی ذهنی شکلی از تمرین ذهنی است که مگیل (١٩٨٩) اصطلاح تمرین ذهنی را فقط به موقعیت هایی که فرد یک مهارت یا قسمتی از آن را تصور می کند، محدو می نماید.

در کتاب روانشناسی ورزشی تمرین ذهنی این گونه تعریف شده است : به کار گیری تجسم ورزشکار برای بهبود عملکرد بدنی است که در اینجا به جای تمرین در میدان، تمرین در ذهن انجام می گیرد.

مارتنز در مورد تصویرسازی ذهنی می گوید : تصویر سازی ذهنی مانند احساس یک تجربه است (دیدن، شنیدن، احساس کردن)، ولی بدون محرک های معمول تحریک می شود. در واقع، شما بازی را نمی بینید، صدای برخود توپ با زمین را نمی شنوید یا احساس وضعیت بدن خود در هنگام دریبل را درک نمی کنید، ولی تمام این موارد را در تمرین ذهنی می توانید در ذهن خود تجربه کنید. این تجربه در اصل محصول ذهن شماست و به صورت درونی ایجاد می شود. این عملیات به وسیله فراخوانی و باز آفرینی و تابع تجارب بیرونی گذشته انجام می گیرد. بنابراین، از تعاریف فوق چنین بر می آید که اگر چه در تصویر سازی ذهنی هیچ گونه حرکت مشهودی وجو ندارد ولی با حرکان فیزیکی ارتباط تنگاتنگی دارد.

انواع تصویر سازی ذهنی

تمرین ذهنی یا تصویر سازی ذهنی را می توان از بعد درونی وبیرونی انجام داد. در بعد درونی شما در جسم خود هستید و کنش یا عمل را با چشمان خود مشاهده می کنید. این دیدگاه، دیدگاه اول شخص نیز نامیده می شود. در بعد بیرونی که دیدگاه دوم شخص نامیده می شود، شما خود را در یک ویدئو یا بیرون از جسم تجسم می کنید.

تصویر سازی ذهنی درونی

تصویرسازی درونی ذهنی به تصور اجرای مهارت از نقطه مناسب و از درون خود فرد گفته می شود و فرد آنچه را که دقیقا" هنگام اجرای واقعی مشاهده می کند، هنگام تصویر سازی ذهنی درونی خود نیز خواهد دید.

تصویرسازی ذهنی بیرونی

در تصویر سازی ذهنی بیرونی فرد خود را از یک نما به عنوان مشاهده گر خارجی می بیند، دقیقا" مانند آنکه خود را در یک فیلم ویدئویی تماشا می کند. در این نوع تصویرسازی ذهنی فرد از درون خود بیرون می آید و اجرای مهارت خود راتصور می کند.

تصویرسازی ذهنی چگونه عمل می کند؟

فکر کردن در مورد  پرش از روی میله پرش اتفاع، زدن یک سرویس در بدمینتون، بهبود یک بازوی آسیب دیده یا زدن یک ضربه به توپ چگونه می تواند در اجرای واقعی به افراد کمک کند؟ چه ارتباطی بین تصورات ذهنی و اعمال فیزیکی و برونی ما وجود دارد؟ روند این تاثیرات چگونه است؟

ما به راستی قادریم اطلاعات را که همانند تجارب واقعی و ضروری هستند، از حافظه خود تولید کنیم. در نتیجه، تصویرسازی ذهنی می تواند مثل تجارب واقعی تاثیر مشابهی بر سیستم عصبی مغز داشته باشد. بر اساس این تئوری تصور تحریک و ادراک تحریک واقعی به صورت مشابهی بر ذهن هوشیار تاثیر می گذارد. روان شناسان ورزشی برای توضیح این رویداد سه نظر ارائه داده اند.

١- تئوری روانی- عصبی- عضلانی : اصول ذهنی – حرکتی تصویر سه بعدی ذهنی را ارائه داد. طبق این نظریه، تصویر سازی ذهنی یادگیری مهارت های حرکتی را تسهیل می کند. زیرا به طور طبیعی الگوهای حرکتی سیستم عصبی – عضلانی در طول مراحل تصویرسازی ذهنی فعال می شوند. این نظریه ادعا می کند که تصویر روشن از رویدادها یا رفتارها، پاسخ های عصبی – عضلانی ایجاد می کند وتجارب واقعی را به وجود می آورد. به این صورت که تصورات ایجاد شده تحریکاتی را برای اجرای مهارت تصور شده به ذهن منتقل می کند.

این نظریه چنین ادعا دارد که وقتی شما حرکت خاصی را تصویرپردازی می کنید، از گذرگاهی عصبی شبیه آنچه در حرکات واقعی درگیر است، استفاده می کنید. سپس به واسطه تمرین ذهنی بدن می پذیرد که شما تمرینات واقعی را انجام دهید. بنابراین، شما برای عضلاتتان برنامه ریزی می کنید و بدنتان را برای اجرای واقعی آماده می کنید.

٢- تئوری یادگیری نمادی (شناخت الگوهای حرکتی): این نظریه ادعا می کند که تصویرسازی ذهنی به ورزشکاران کمک می کند تا سیستم رمزگذاری الگوهای حرکتی را تکامل بخشند. همچنین، تصویرسازی ذهنی سبب می شود دستورکار مغز توسعه پیدا کند؛ اما نه از طریق جرقه زدن اندک عضلات در هنگام تصور کردن؛ بلکه، از طریق خلق یک برنامه در سیستم عصبی مرکزی.

٣- تئوری مهارت های روانی : روان شناسان ورزشی اخیرا" اثبات کرده اند که تصویرسازی دهنی در توسعه و ظرافت مهارتهای روانی نیز موثر واقع می شود. برای مثال، تصویرسازی ذهنی می تواند تمرکز را بهبود بخشد، اضطراب را کاهش دهد، موجب بالا رفتن اطمینان گردد، بر کلیه مهارت های روانی موثر در اجرا تاثیر گذارد و وسیله ای برای تمرین و یادگیری مهارتهای مختلف روانی باشد.

اما چگونه تصویرسازی ذهنی باعث بهبود وتوسعه مهارتهای روانی می شود؟ تصویرسازی ذهنی ممکن است به فرد کمک کند تا دستورالعمل مغزی را توسعه بخشد و تاثیر آن بر سیستم عصبی تقریبا" به اندازه تجارب واقعی است. به همین دلیل برخی محققان گمان می کنند که تصویر سازی ذهنی باید مثل رفتارهای واقعی از قوانیین یادگیری پیروی کند.

دانش تجربی تاثیر تصویرسازی ذهنی بر اجرای مهارت های ورزشی

تصویرسازی ذهنی را می توان در تمرین و مسابقه به منظور اجرای موفقیت آمیزتر مهارت به کار برد. تصویرسازی ذهنی به وسیله نیمکره راست مغز انجام می شود و بدن را هدایت می کند و از این طریق از اتلاف انرژی برای تلاش شدیتر جلوگیری می کند. افزودن تصاویری که در واقع وجود ندارد، به عنوان بخشی از حرکت نیز می تواند اجرای مهارت را آسان کند. تصاویری از این نوع در رشته تیراندازی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال، ممکن است تیراندازی تصور کند که ستون های محکم بتونی او را سرپا نگه داشته اند. این تصور، ثبات او را تضمین می کند ودر هدف گیری به او کمک می کند.

اصول آموزش تصویرسازی ذهنی

اولین گام در زمینه تمرین ذهنی، ارزشیابی سطح مهارت در تصویرسازی ذهنی است. بعضی از ورزشکاران در آن خوب بوده و برخی دیگر ممکن است قادر نباشند حتی یک تصویر ساده در ذهن خود ایجاد کنند. تمرین ذهنی به دو توانایی کنترل بر تصورات و خلق تصورات واضح نیازمند است.

توانایی تصویرسازی واضح

تصورکننده خوب از تمام حواس خود برای ساختن تصورات ذهنی کاملا" روشن، واضح و دارای جزئیات استفاده می کند. تصاویر ذهنی دقیق شبیه تجربه های واقعی هستند و اثر خود را بهتر انتقال می دهند. برای اجرای بهتر تصویرسازی ذهنی باید به جزئیات محیط، طرح وسایل، نوع نما، فاصله تماشاگران، تجربه احساسات و مسائل مطرح در یک مسابقه واقعی توجه خاصی داشت و تلاش کرد تا هیجان، تمرکز، ناامیدی،شادمانی و خشم مرتیط با اجرا احساس شود. تمام این مورد موجب خواهند شد که اجرای واقعی تر تصویرپردازی شود. اگر برای واضح کردن تصویر با مشکل مواجه شویم، باید سعی کنیم در مراحل اولیه مواردی را که برایمان آشنا هستند، تجسم کنیم. برای مثال، لوازم اتاقمان یا زمین بازی را تجسم کنیم.

سه تمرین برای واضح سازی تصویر ذهنی

·         تصویرسازی ذهنی از خانه : تصور کنید در خانه و اتاق نشیمن هستید. به اطراف نگاه کنید و تمام جزئیات را درک کنید. به شکل و ترکیب مبلمان توجه کنید. چه چیزی می بینید؟ چه صدایی می شنوید؟ درجه حرارت اتاق چگونه است؟ چه بویی استشمام می کنید؟ از تمام حواستان استفاده کنید و همه آنها را به دست آورید.

·         تصویرسازی از اجرای موفق یک مهارت : یک مهارت ویژه از ورزش خود را انتخاب و آن را در ذهن به طور کاملا" صحیح اجرا کنید. اجرای مهارت را در ذهن تکرار کنید و در تکرارها سعی کنید از حس حرکتی استفاده کنید.

·         بازسازی ذهنی یک اجرای موفق : اگر شما بتوانید اجرایی را که خیلی خوب انجام داده اید، به طور کاملا" واضح به خاطر بیاورید و آن را در ذهن تکرار کنید، از این توانایی استفاده نموده اید. یاد آوری یا بازسازی ذهنی شامل سه بخش بصری، شنوایی و حسی حرکتی خواهد بود. ابتدا به صورت بصری یک مهارت را به صورتی که آن را به خوبی اجرا می کنید، به خاطر بیاورید. سعی کنید تا جایی که ممکن است تصویری روشن از اجرای موفق خود داشته باشید. پس از بازسازی بصری، صداهایی را که در حین اجرای یک بازی خوب از خود بروز می دهید، در ذهن بازسازی کنید. اجرای موفق با یک گفتگوی درونی همراه است. به آن گوش کنید. به خدتان چه می گویید؟ تمام صداها را تا جایی که می توانید به طور واضح به خاطر آورید. احساس دست و پای شما چگونه است؟ آیا احسای می کنید عضلاتتان منقبض است یا آزاد؟

توانایی کنترل بر تصویرسازی

برای تقویت توانایی کنترل خود می توان از سه نوع تمرین استفاده کرد.

١- کنترل اجرا : اجرای مهارت خاصی را که قبلا" درآن مشکل داشته اید، تصور کنید. به دقت به آنچه اشتباه انجام می داده اید، توجه کنید. اکنون اجرای خوب خود را از آن مهارت تصور کرده و حرکات خود را ببینید و احساس منید.

٢- کنترل اجرا در برابر یک حریف قدرتمند : بازی حریف قدرتمندی را تجسم کنید که در گذشته شما را دچار مشکل کرده است. برای شکست دادن او نیاز به طراحی و اجرای دقیق طرح در زمین بازی دارید. این طرح ابتدا باید در ذهن بارها تکرار شود. موقعیت هایی را تصور کنید که در آن بهترین نتیجه را در مقابل حریفتان به دست آورده اید. با افزایش حس کنترل شما در تمرین ذهنی، اطمینان شما به خودتان افزایش می یابد.

٣- کنترل احساسات : هیجان شما بالاست، عصبانی هستید، تمرکزتان را از دست داده اید یا اطمینان شما کاهش پیدا کرده است. این وضعیت را با احساسات همراه آن مجسم کنید. سپس برای جدا کردن تنش از بدنتان و تمرکز برآنچه که برای اجرای موفق نیاز دارید، از راهکارهای کنترل اضطراب استفاده کنید. آنچه را که در تصویرسازی ذهنی می بینید، می شنوید و احساس می کنید، کنترل کنید.

اهمیت و ضرورت استفاده از تمرین ذهنی

از آنجایی که تمرین ذهنی نیاز به وسیله، مربی و حریف ندارد، ساده ترین نوع تمرین می باشد و در همه جا و همه اوقات برای ورزشکار قابل دسترسی است. بعضی از ورزشکاران حرفه ای باور دارند که نمرین ذهنی یک تفکر خیالی نیست؛ بلکه، تمرین واقعی است که ممکن است مکمل تمرینات بدنی باشد.

از خصوصیات بارز و شاخص تمرینات ذهنی بی خطر بودن، بی هزینه بودن، عدم نیاز به تجهیزات و مربی، وقت گیرنبودن، عدم بروز خستگی و غیره می باشد. بنابراین، با توصیه تمرینات ذهنی می توان در هزینه ها، تسهیلات، زمان، فضا، نیروی انسانی و غیره صرفه جویی نمود و از طرف دیگر، ورزشکاران نیز کارآمدتر می شوند. از طریق ذهنی می توان گروهی از ورزشکاران را که دچار آسیب دیدگی شده اند یا به علل دیگر از تمرینات دور هستند، درگیر تمرین کرد.

تمرینات ذهنی دلگرمی برای موفقیت را بیشتر می نماید و آینده ای مطمئن تر و افقی روشن تر را پیش روی ورزشکاران قرار می دهد.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تمرین ذهنی؛ تسریع کننده یادگیری|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان 

<< جهت مشاهده تمرینات برنامه Acrobat Reader 5.0 را بر روی سیستم خود نصب نمائید>>

ارائه دهنده: 

موضوع ۱

 

مشاهده

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

فوتبال ساحلی 

<< جهت مشاهده موضوعات برنامه Acrobat Reader 5.0 را بر روی سیستم خود نصب نمائید>>

 ارائه دهنده:   

قوانین و مقررات فوتبال ساحلی

۱۳۸۸/۰۳/۱۷

قانون اول

زمین مسابقه

مشاهده

۱۳۸۸/۰۳/۲۴

قانون دوم

توپ

مشاهده

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: فوتبال ساحلی|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

تمرینات ویژه فوتسال 

 

 << جهت مشاهده تمرینات برنامه Acrobat Reader 5.0 را بر روی سیستم خود نصب نمائید>>

ارائه دهنده: 

تمرین ۱

پیشرفت در پاس دادن، حفظ مالکیت توپ و رساندن توپ با پاسهای عمقی به مهاجم نوک و گلزنی مهاجم

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۲

پیشرفت در پاس دادن و شوت زدن از زاویه ها به سمت دروازه(بهبود مهارت گلزنی )

مشاهده

 

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تمرینات ویژه فوتسال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

تمرینات ویژه فوتبال 

<< جهت مشاهده تمرینات برنامه Acrobat Reader 5.0 را بر روی سیستم خود نصب نمائید>>

ارائه دهنده: 

تمرین ۱

تمرین انتقال توپ-قرارگیری مهاجمان در شکاف دفاعی و دادن پاس عمقی

مشاهده

 ارائه دهنده: 

تمرین ۲

تمرین بدنی - سرعت در استقامت

مشاهده

 ارائه دهنده: 

تمرین ۳

پاس در طول زمین و کنترل توپ(۱)

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۴

پاس در طول زمین و کنترل توپ(تک ضرب) (۲)

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۵

تمرین حمله و دفاع با دروازه مثلثی

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۶

تمرین پیشرفت در سرعت بازی

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۷

پریدن - ضربه پاها به پشت و سر زدن

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۸

خارج شدن از فشار دفاعی حریف و ضدحمله

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۹

بازی با دو دروازه و بازیکن هدف

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۱۰

تمرین گلزنی گروهی به صورت گردشی

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۱۱

دفاع نمودن فردی از روبرو و پشت

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۱۲

بازی دفاعی با سوئیپر

مشاهده

ارائه دهنده:   

تمرین ۱۳

پیشرفت در پاس دادن - دریافت و مالکیت توپ(۱)

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۱۴

پیشرفت در پاس دادن - دریافت و مالکیت توپ(۲)

مشاهده

ارائه دهنده:   

تمرین ۱۵

بازی حمله ای ۳در مقابل۳  (توسعه شخصیت ، خلاقیت و سرعت حمله تیمی)

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۱۶

بازی حمله و دفاع(توسعه وپیشرفت در انتقال بازی۱)

مشاهده

ارائه دهنده: 

تمرین ۱۷

دفاع نمودن فردی (۱در مقابل ۱)در یک مسیر ناگهانی

مشاهده

ارائه دهنده:   

تمرین ۱۸

بازی تمرینی تراکم-شیفت دفاعی و رعایت پوشش دردفاع ۴ نفره

مشاهده

 ارائه دهنده: 

تمرین ۱۹

بازی تمرینی حمله و دفاع(توسعه وپیشرفت در انتقال بازی۲)

مشاهده

ارائه دهنده:    

تمرین ۲۰

پیشرفت در انجام اورلپ در یک سوم حمله(پیشرفت در انجام اورلپ با بازی تمرینی ۳ در مقابل ۲ در یک سوم حمله)

مشاهده

ارائه دهنده:   

تمرین ۲۱

پیشرفت در پاس دادن،دریافت توپ،حرکت و سرعت بازی

مشاهده

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تمرینات ویژه فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

مقالات 

<< جهت مشاهده موضوعات برنامه Acrobat Reader 5.0 را بر روی سیستم خود نصب نمائید>> 

 ارائه دهنده:   

مقاله ۱

       اثر تمرینات تپه ای در پیشبرد فوتبال  

مشاهده

 ارائه دهنده: 

مقاله ۲

             دفاع یک در مقابل یک (۱V۱)                      

مشاهده

ارائه دهنده:   

مقاله ۳

         شکلهای اصلی قرارگیری بازیکنان در سیستم ها    

 مقاله ۳

تصویر ۱

 2 – 4 – 4
with Two Flat Fours

مشاهده

تصویر ۲

 2 – 4 – 4
with Midfield Diamond 

مشاهده

تصویر ۳

 2 – 4 – 4
with Sweeper

مشاهده

تصویر ۴

1 - 2 - 3 - 4

مشاهده

تصویر ۵

 1-3 – 2 – 4
(Defensive Version) 

مشاهده

تصویر ۶

 1-3 – 2 – 4
(Offensive Version) 

مشاهده

تصویر ۷

 3 – 3 – 4
(Positional Play) 

مشاهده

تصویر ۸

 2- 3 – 1 – 4

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۴

آماده کردن یک تیم قبل از فصل مسابقات

مشاهده

 ارائه دهنده:   

مقاله ۵

                ارزش هــای فـوتبــال              

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۶

           حفظ توپ و انواع آن در شرایط بازی              

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۷

       برنامه تکاملی دروازه بانان جوان براساس سن              

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۸

 ارزیابی(تست های)آمادگی بدنی بازیکنان و تاثیر تمرینات در آمادگی بدنی ونحوه رسم نمودارهای مقایسه ای سیر یشرفت

مشاهده

ارائه دهنده:   

مقاله ۹

       یادداشتی برای دربی ۸۷ استقلال -پیروزی

مشاهده

ارائه دهنده:   

مقاله ۱۰

     اصول حمله و چگونگی ساخت حمله کننده ها

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۱۱

     اصـول دفـــــاع در زمان از دست دادن مالکیت توپ

مشاهده

ارائه دهنده:   

مقاله ۱۲

      دفـــــاع منطقه ای در جهت توپ - پرسینگ 

مشاهده

ارائه دهنده:   

مقاله ۱۳

      نحوه محاسبه بار تمرینی جلسات تمرین

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۱۴

      ویژگیها و خصوصیات بازیکنان چپ پا

Download

ارائه دهنده: 

مقاله ۱۵

      قفل شدن زانو در بازیکنان و ورزشکاران

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۱۶

      مهارتها و تاکتیک های بازیکنان حمله

مشاهده

ارائه دهنده: 

مقاله ۱۷

      مهارتها و تاکتیک های بازیکنان حمله (فایل پاورپوینت)

Download

ارائه دهنده: 

مقاله ۱۸

                   تمرینات پلیومتریک (فایل پاورپوینت)                 

Download

 

 

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: مقالات|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

گرم کردن و سرد کردن 

گرم کردن و سرد کردن

 

مرحله گرم کردن و سرد کردن از اجزاي مهم تمرينات و مسابقات  مي باشد. پيش از درگيري در برنامه تمرينات ورزشي شركت كننده بايد بدن خود را گرم كند و سپس بعد از اتمام برنامه بدن را سرد نمايد . که هم باعث نتايج بهتر و هم پيشگيري از مصدوميت مي شود.

 هدف گرم کردن

آمادگي تدريجي جسم و ذهن بازيکن براي تمرين و مسابقه

فوايد گرم کردن و سرد کردن

گرم كردن

 افزايش گردش خون: در ابتدا افزايش گردش خون کل بدن از طريق افزايش ضربان قلب و حجم ضربه اي ، و به طور اختصاصي نيز افزايش گردش خون در عضلات فعال باعث مي شود که اکسيژن و مواد غذايي کافي در خدمت عضلات فعال قرار گيرد.

 افزايش دماي بدن که باعث تسهيل انقباض و انبساط عضلات مي شود.

 سبب جلوگيري از آسيب‌هاي احتمالي در حين تمرين: از طريق آمادگي ذهني، روحي و رواني، تجربه فشار تمرين و يا مسابقه به صورت تدريجي، افزايش تدريجي طول عضله و در اختيار قرار گرفتن انرژي مورد نياز عضلات فعال

 افزايش فعاليت آنزيم ها بويژه آنزيم هاي کراتين فسفوکيناز، آدنوزين تري فسفاتاز، ميوزين و ميوکيناز

افزايش سرعت انقباض

 تسهيل انتقال عصبي – عضلاني

 افزايش کارايي عضلات

اثر تمريني و افزايش مهارت

سرد كردن

از  خستگي بعد از تمرين مي‌كاهد.

جلوگيري از کوفتگي عضلاني

بهبود و جلوگيري از کاهش انعطاف پذيري

شرايط گرم کردن

      برنامه هاي گرم کردن نسبت به شرايط محيطي فرق مي کند .  شدت ومدت گرم  کردن نيز بايد مطابق با درجه حرارت محيط و نوع پوشاک و سطح آمادگي ورزشکار، سن ورزشکار و رشته ورزشي تنظيم گردد.  شروع تعريق ( افزايش درجه حرارت حود 1.5 تا 2 درجه ) نشانه خوبي براي گرم شدن بدن و عضلات مي باشد. بنابراين شدت تمرينات مقدماتي بايد در حدي باشد که باعث تعريق نسبي شده و سبب خستگي ورزشکار نگردد. 

شدت گرم کردن نبايد به حدي زياد باشد که سبب توليد اسيد لاکتيک در عضلات شود. ضربان قلب هنگام گرم کردن نبايد از 60 تا 70 درصد حداکثر ضربان قلب بالاتر رود. مدت گرم کردن نيز بين 5 تا 30 دقيقه متغير است .بهنر است که فاصله بين گرم کردن تا شروع فعاليت اصلي بيش از 3 تا 15 دقيقه تجاوز نکند . تحقيقات نشان داده است که اثرات مفيد گرم کردن بعد از 45 دقيقه استراحت از بين مي رود.

 

 

 

 

برنامه گرم کردن عمومي و اختصاصي

*      راه رفتن در مسير

*   کشش يا دويدن (انواع دويدن) در هواي گرم در ابتدا کشش جزئي عضلات و سپس دويدن ولي در هواي سرد ابتوا برنامه با دويدن هاي آهسته در مسافت هاي 1200-400 متر در تمام جهات شروع مي شود.

*   کشش ايستا: 1-  بدون هيچگونه ضربه يا حرکت (اندام ثابت) 2- کليه عضلات اصلي در تمام جهات 3- مدت زمان هر کشش در حدود 12-15 ثانيه 4- شزوع حرکات کششي ترجيحاً از اندام فوقاني 5- عدم حبس نفس در حين انجام حرکات کششي

*      کشش پويا

*      مفاصل

*      حرکات جنبش پذيري

*      حرکات جهشي و سرعتي: جهيدن و پريدن به جلو، عقب و طرفين و لي لي کردن با يک پا و هر دو پا.

دويدن سرعتي: در قسمتهاي مختلف مسير، سرعت و جهت را تغيير دهيد و جهت افزايش ضربان حرکاتي با 100 درصد شدت انجام شود.

گرم کردن اختصاصي: تمرينات با توپ در راستاي برنامه هاي جلسه تمريني

در پايان نيز استفاده از حرکات با شدن کم جهت برگشت ضربان

سرد کردن

تمرينات سرد کردن  معمولا پس از اتمام تمرين اصلي به مدت 5 تا 15 دقيقه انجام مي شوند.  سرد کردن برعکس گرم کردن صورت مي گيرد .بطوري که ابتدا ، فعاليت اصلي با شدت ملايم ، سپس نرمش و در پايان حرکات کششي انجام مي شود.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: گرم کردن و سرد کردن در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

وظايف يك مربي  


1-بحث روانشناسي و ارتباط با بازيكنان.

2-شناخت كامل بازي فوتبال (داوري و....)  .

3- شناخت حاشيه ها و راههاي جلوگيري و دفع آن.

4-شناخت انواع تمرينات و هدف گزاري جلسات تمرين.

5- برنامه ريزي و مديريت در همه حال(تمرين-بازي دوستانه و مسابقات) .

6- شناخت تاكتيك و ضد تاكتيك ها .

7- چينش بازيكنان در زمين و زمان سنجي تعويض ها.

8-  ايجاد همكاري مثبت با كمك مربيان و سرپرست و تماشاچيان .

9-شناخت مقدماتي  از آناتومي و فيزيو لوژي انسان.

10- عشق به كار مربيگري و آموختن نكات جديد .

11- رفتار و گفتار صحيح و لباس مناسب و استفاده از امكانات  مختلف.

12- نتيجه گرايي به عنوان يك هدف در كنار اخلاق و آموزش بسيار مهم است.

13- القاء درست تفكرات به بازيكنان.

14-جذب بازيكنان مناسب در راستاي اهداف .

15-ترسو بودن يك عامل بزرگ نشدن مربيان با دانش است .

16-تعامل درست با رسانه ها و همكاران در تيمهاي مختلف .

 

پيام آرسن ونجر(ونگر)
به مربيان جوان

عاشق و ديوانه فوتبال باشيد
شور و اشتياق در كار خود داشته باشيد
تلاش كنيد با بازيكنان دوست باشيد
دائم فكر كنيد كه چگونه مي توانيد روز بعد زمينه را براي پيشرفت خود تيم وبازيكنان مهيا كنيد.

                  مربي با كيفيت مربي است كه

                  عاشق كار مربيگري باشد  و هدفش را خدمت رساني و پيشرفت بازيكنانش را بهترين پيروزي  بداند.

 

                  در هر لحظه براي افزايش دانش فني خود بكوشد و دل به بردهاي گذرا مبندد.

                   موفقيت برايش سلامتي (جسمي و رواني) و فراگيري بهتر فوتبال بازيكنانش باشد.

              تعريف نتيجه چيست؟

              بردن يا باختن در انتهاي بازي  از نظر تعداد گل خورده و زده.

 

               قهرماني در يك دوره مسابقات(نتيجه كلي).

              پيشرفت اخلاقي و فني بازيكنان از بازي تا بازي .

              معرفي استعداد هاي جديد  براي آينده فوتبال.

 

              در كل با برد  زمين را ترك كردن ،بد نيست فقط نبايد هدف نهايي  برد به هر قيمتي باشد .

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: وظايف يك مربي خوب|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

بررسي علل كم بود مهاجم در فوتبال  

استاد ارجمند و دوست گرامي  

در راستاي يك تحقيق علمي خواهشمند است در اين همه پرسي شركت نماييد و با نظرات خود من و ديگر دوستان را ياري رسانيد. اين پرسش بعد از مشكلات در تيمهاي پيام و ابومسلم و حتي تيمهاي ليگ برتري به نظر من رسيد...تا شايد بتوانيم ريشه يابي كرده و كمك كنيم تا اين مشكل حل شود.


سوال: چرا به ندرت يك مهاجم خوب و شش دنگ در ايران يافت مي شود؟

1- نبود مربيان تخصصي براي تمرين در رده هاي پايه.

2- نبود روانشناس به علت حساسيت رواني مهاجمين .

3-اشتباه در استعداد يابي در رده هاي پايه .

4-بازي كردن بيش از حد مهاجمين و نگه داشتن جوانان در پشت خط.

5- عدم تغذيه مناسب و توپ رساني هافبكها-ضعف خط هافبك .

6- قد و وزن .

7- سيستمهاي جديد تك مهاجم  يا كم كردن مهاجم در بازي با تفكرات مربيان.

8- مصدوميتهاي بسيار در اين پست.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: بررسي علل كم بود مهاجم در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

بررسي علل كم بود مهاجم در فوتبال  

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: |[ رفتن به بالاي صفحه ] |

محتويات نوشيدني ورزشي  

به نام خدا

شما ورزشكار ارجمند  نيازمند اطلاعاتي در خصوص دو ،سوم از وزن بدن خود يعني آب هستيد... .پس با دقت مطالعه فرماييد.

نوشيدني خوب بايد به سرعت معده را ترك نمايد و حداكثر جذب در گردش خون را به همراه داشته باشد.

1- نوشيدني شما در هنگام ورزش بايد هيپوتونيك باشد(داراي قطعات جامد كمي در يك واحد آب باشد)

2- داراي غلظت پاييني از مواد قندي (كمتر از 2/5 گرم درصد ميلي ليتر آب) باشد.

3-خنك و تقريبآ 8 تا 13 درجه سانتيگراد حرارت داشته باشد.

4-دلپذير و مطبوع باشد.

ميزان مصرف قبل از مسابقه:

حدود 400 تا 600 ميلي ليتر در 30 دقيقه قبل از شروع مسابقه مصرف شود.

در حين مسابقه:

100 تا 200 ميلي ليتر با فاصله زماني 10 تا 15 دقيقه در تمام طول  زمان مسابقه.

يك تعادل كافي و مناسب در بدن نقش مهمي را در حفظ توان كاري مفيد ايفا مي كند.به عبارت ديگر تعادل آب در بدن نقش مهمي را در حفظ توان انجام فعاليت و كارايي مناسب براي ورزشكاران در رشته هاي مختلف ورزشي بازي مي كند.

ورزشكار قبل از تشنگي بايد آب بنوشد و خود را به زمان خاص مقيد نسازد. خواص آب به گونه اي است كه هيچ ماده ديگري نمي تواند جايگزين آن شود.آب انتقال دهنده عوامل مغذي به درون سلولها و رساندن مواد زايد محلول در آنها  به مركز دفع است.آب فراورده هاي هضم غذا را در خود حل مي كند.آب در تمام فرايندهاي هيدروليزي بدن موثر است.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تغذیه در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

راههاي مربيگري 

راههاي مربيگري

1- براي مربيگري كردن در برخي كشورها(خداي ناكرده ايران ...نه) بايد قبل از انتصاب به چندين نفر زنگ بزنيد ! بدون دعوت با مدير عامل باشگاه مذاكره نماييد و با برخي رسانه ها دوست باشيد.

2- حداقل يكي از كمكهايتان  يا سرپرست بايد عامل مديريت بر سر تمرين باشد....نباشد نمي شود!

3- محل برگزاري  تمرينات تا لحظه آخر معلوم نيست در كجا باشد ؟پس شما بايد دنبال سرپرست باشيد!

4-مقدار زيادي پوست نياز داريد-براي مربيگري كردن در برخي كشورها بايد اول يك پوست كرگدن بپوشيد و بي عاري و خونسردي را سر لوحه كارخود نماييد و دل به پول آخر فصل كه با دعوا و كميته انظباطي مي گيريد ببنديد.

5- تمرينات مدرن و تاكتيكهاي به روز جواب نمي دهد چون بازيكنان (البته برخي) نمي توانند  درك نمايند پس شروع به حاشيه پردازي مي نمايند.

6- سيستم علي اصغري و بكش زيرش بهترين نوع مربيگري و اخلاق خوب و شركت در پارتي و مجالس قليان كشي بازيكنان بهترين نوع نزديك شدن است.

7- ارتباط با بزرگترهاي تيم نيز در برخي موارد ديده شده است كه جواب مي دهد.

8- هيچ گاه زودتر از بازيكنان ادعاي دريافت پول نكنيد چون در تمرين بعدي نخواهيد بود.

9- دوستان و پسرخاله هاي مدير عامل را در تمرينات گرامي بداريد.

10- به جاي مطالعه و كسب دانش راههايي شبيه به آفتاب پرست ياد بگيريد تا بتوانيد با حداقل امكانات رنگ عوض كنيد.

11- در هنگام مربيگري تيم a حواستان براي مربيگري تيم b در سال بعد باشد.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: راههاي مربيگري (طنز)|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

از رژیم و تغذیه فوتبالیست ها چه می دانید ؟  

 *انجام دهیم : 

- غذاهای چرب مانند چیپس ، سیب زمینی برشته و غذاهای سرخ شده را تقلیل دهید .

- گوشت قرمز ، شیرینی جات  و سوسیس و کالباس کمتری مصرف کنید .

- از کربوهیدرات که  غذاهایی مانند نان ، انواع ماکارونی ، برنج ، سبزیجات و سریال ها ( غذاهایی که از غلات و حبوبات تهیه شده و با شیر به عنوان  صبحانه مصرف می شود ) استفاده کنید .

- از مقادیر زیادی میوه به عنوان میان وعده و به همراه وعده های غذایی استفاده کنید .

 

* انجام ندهیم :

- نوشیدن مقادیر زیاد الکل بعداز مسابقه . این امر می تواند باعث کم شدن آب بدن هنگامی که نیاز به جبران آب از دست رفته هست شود .

- گوشت های قرمز و استیک را به عنوان غذای قبل از تمرین و مسابقه انتخاب نکنید . اگر چه گوشت بدون چربی کباب شده به همراه سیب زمینی تنوری و سالاد یا سبزیجات خوب است .

- به تاخیر نینداختن وعده غذایی بعداز تمرین یا مسابقه . این وعده غذایی باید ظرف مدت 2 ساعت پس از پایان تمرین یا مسابقه میل شود .

- با معده خالی تمرین نکنید .

رژیم ایده آل برای فوتبالیست

رژیم معمولی برای فوتبالیست

نوع غذا

%60

%46

کربو هیدرات

%25

%38

چربی

%15

%16

پروتئین

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: از رژیم و تغذیه فوتبالیست ها چه می دانید ؟|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

آموزش فوتسال 2 

قسمت دوم از مستند آموزشی فوتسال با موضوع آشنایی بیشتر با جزئیات بازی فوتسال « تاریخچه شکل گیری این ورزش، آموزش فنون مختلف، قوانین و ...» با فرمت flv و به مدت 10:12

 

راهنمای دانلود

 

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: آموزش فوتسال 2|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

موضوعات 

موضوعات
نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: موضوعات و لینک های داوری فوتبال و فوتسال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

نکاتی از مدیریت و روانشناسی در داوری فوتبال 

علم کامل به قوانین بازی اجتماعی فوتبال از شرایط اولیه داوران است. پس همیشه مطالعه کنید.

همیشه ریزترین نکات داوری فوتبال را از پیشکسوت خود تجربه کنید.

همیشه احترام پیشکسوت خود را نگه دارید.

مشاهده مسابقه های مهم فوتبال به عنوان تماشاچی خالی از فایده نیست.

از ابتدای مسابقه، خود را دقیق و سختگیر معرفی کنید. سهل انگار نباشید.

عقل و منطق را بکار گیرید. مبادا تابع احساسات شوید.

عصبانی نشوید، زیرا عصبانیت قوه استدلال را ضعیف خواهد کرد.

حس عطوفت و مهربانی را داشته باشید اما از خطاها صرفنظر نکنید.

قبل از شروع مسابقه در لباس شخصی هم مرتب و آراسته باشید.

به ادامه مطلب مراجعه کنید


در آراستگی ظواهر و صورت دقت کنید.

مبادا در ظواهر سبک و جلف باشید.

با نگاه روانشناسی خود، قصد و سوء نیت بازیکنان را بخوانید.

عادل باشید. شما یک قاضی بمراتب بالاتر از دادگاه هستید.

با انصاف و بی طرف باشید چون مورد احترام همه خواهید بود حتی تیم بازنده.

بدنتان همیشه آماده باشد. پس بصورت مرتب تمرین کنید.

با بازیکنان فوتبال کمتر بازی کنید. کمتر صمیمی شوید. بطورکلی با آنها کمتر رفت آمد داشته باشید.

اعتماد بنفس داشته باشید. شما شخصیت کوچکی نیستید.

تمام افکار خود را معطوف به بازی کنید، مسائل زندگی را فراموش کنید.

تا حد ممکن در تصمیمات اعلام شده خود تغییر و تبدیلی انجام ندهید.

سرعت عمل داشته باشید.

از تمیزی و سالم بودن البسه داوری، پرچم، سوت و … اطلاع لازم داشته باشید.

قبل از ورود به زمین وسایل خود را چک کنید.

توکل بر خدا داشته باشید. با ذکر دعا و ائمه اطهار کارتان را شروع کنید.

قبل از قضاوت در زمین حضور یابید. نرمش کنید. بدنتان را گرم کنید، بعد لباس داوری بپوشید.

به هنگام آماده شدن وسایل را مجددا چک کنید.

با تیم داوری خود هماهنگی لازم را ایجاد کنید.

از شوخی جلوی افرادی که نمی شناسید خودداری کنید.

فراموش نکنید تغذیه و غذای قبل از مسابقه را طبق استانداردهای ورزشی میل کنید.

حداقل چند ساعت قبل از شروع مسابقه در استادیوم حضور داشته باشید.

بهتر است اعضای رسمی مسابقه را بشناسید.

به کمک همکاران خود وضعیت زمین را مورد بررسی قرار دهید. (خط کشی دروازه ها، تورها و…)

از حضور پزشک و نیروی انتظامی اطمینان کامل حاصل کنید.

پرچم های کرنر از الزامات زمین است.

از کاپیتان دو تیم بخواهید بازوبند داشته باشند.

وسایل بازیکنان را چک کنید.

با توجه به شرایط البسه بازیکنان لباس مورد نظر داوری را بپوشید.

فشار بازی اغلب در اواخر مسابقه است، انرژی خود را تقسیم کنید.

فراموش نکنید شب قبل از مسابقه استراحت کامل و لازم داشته باشید.

به هنگام ورود به زمین با صلابت و زیبایی وارد زمین شوید.

به هنگام قرعه کشی، خیلی مودبانه کاپیتان را صدا بزنید.

مراسم قرعه کشی را با صحبت های زیاد و بی مورد طولانی کنید.

دقت کنید به هنگام شروع دروازه بان باید در درون دروازه قرار گید.

بسیار متین و خوب با هماهنگی لازم سوت بزنید و بازی را شروع کنید.

همیشه توپ را از فاصله کمتر از بیست متر تعقیب کنید.

در بازی تحریک نشوید و هرگز دچار تردید نباشید.

بعد از اتمام بازی به کمک تیم داوری، داوری خودتان را تحلیل کنید.

پیشکسوتان خواهان پیشرفت شما هستند، نصایح آنها را با کمال میل بپذیرید.

هیچ وقت دچار غرور نشوید.

از شکست نهراسید.

مسائل حاشیه ای، حق کشی ها در مورد شما هیچ وقت ناامیدتان نکند.

قوانین روز فوتبال را دنبال کنید.

وقتی تنها هستید یک قضاوت کامل را بطور ذهنی مرور کنید.

می توانید خودتان بازی انجام شده را تحلیل و نکات ضعف را یادداشت کنید.

هیچ مسابقه ای را دست کم نگیرید. قضاوت، قضاوت است.

سن و سال بازیکنان در نحوه قضاوت شما تاثیر نگذارد.

خانواده، مسائل زندگی، مشکلات زندگی و … همه را به هنگام ورود به استادیوم فراموش کنید.

برای اشخاص، ناظر، رسانه های گروهی و … ژست نگیرید.

روح قانون را فراموش نکنید.

چناچنه توپ خارج از زمین بازی قرار دارد صبر کنید در بازی قرار بگیرد بعد سوت پایان را بزنید.

وقار و متانت خود را برای همیشه در مقابل مربیان حفظ کنید.

چنانچه به عنوان داور چهارم انجام وظیفه میکنید در کنترل نیمکت های ذخیره دقت کنید.

ساعت خود را با داوران دیگر هماهنگ سازید.

در موقع تذکر به مربیان خاطی رعایت ادب را داشته باشید.

طوری در زمین حرکت کنید که مزاحمتی برای بازیکنان و توپ ایجاد نکنید.

داور و کمک داور خوب حتی موارد اخطار و اخراج و تعویض ها را یادداشت می کند.

در کمال آرامش گزارش بازی را کامل کنید.

در نوشتن گزارش کمال دقت و اطمینان را داشته باشید.

چنانچه عصبانیت بازیکنان را مشاهده می کنید، بازی را از دست رفته فرض نکنید.

از چیزی که ندیده اید بگذرید.

به نوعی سوت بزنید که همه آن را بشنوند.

صدای سوت شما میخکوب کننده و آمرانه باشد.

هیچوقت در بازی ژست های هنرمندان تلوزیونی را نگیرید.

آوانتاژ بازی را زیبا و قشنگ میسازد، این اصل را حتما بکار گیرید.

شما در زمین حاضر نشده اید که درس قانون بدهید، قانون را اجرا کنید.

بحث و گفتگوی بی مورد نکنید.

هیچوقت بازیکنی را تهدید به اخطار و اخراج نکنید.

نیازی نیست تصمیمی را که گرفته اید، اثبات کنید.

اگر اشتباهی کردید هرچند بزرگترین اشتباه، آن را فراموش کنید.

چنانچه مرتکب اشتباه بزرگی شدید، خود را سرزنش نکنید.

تماشاگران هیچوقت دوست شما نیستند، آنها را به کلی فراموش کنید.

بزرگترین علامت تحقیر تماشاگران، سکوت است.

مواظب باشید زمین نخورید و اگر این اتفاق افتاد سریع بلند شوید.

هیچوقت با بازیکنان شوخی نکنید. دست به سر و صورت آنها نکشید.

اگر بازیکنی غیر مودبانه صحبت کرد، شما با وقار و با ادب باشید.

با کلماتی مثل (شما، بفرمایید و …) شخصیت مودبانه خود را به بازیکنان و مربیان معرفی کنید.

به هنگام دادن اخطار ابتدا شماره بازیکن را یادداشت کنید سپس با مکث اخطار دهید.

هیچوقت برای دادن اخطار به دنبال بازیکنی ندوید، او را مودبانه صدا بزنید.

شخصیت شما بالاتر از آن است که با بازیکنی عکس بیندازید و یا از بازیکنی امضا بگیرید.

علاقمند به بازی زیبای تیمی نشوید، مبادا شما نیز در بازی شرکت کنید.

به هنگام رد و بدل شدن گل، شوت محکم و یا حرکت تاکتیکی زیبا دچار احساسات نشوید. یعنی تشویق نکنید.

چنانچه بازیکنی به هر نحوی ایرادی بر شرایط هوا، زمین و توپ گرفت سریعا خواسته اش را عملی نکنید. خودتان شرایط را بسنجید.

شما با همکاری دو کمک خود و داور چهارم یک تیم هستید. سعی کنید برنده بازی تیم شما باشد.

چنانچه به عنوان کمک داور انجام وظیفه می کنید، داور را کمتر صدا بزنید.

به هنگام صدا زدن از لفظ (آقای داور) استفاده کنید. سعی کنید اسم و فامیل داور را صدا نزنید.

چنانچه مشکلی برای داور بوجود آمد و یا بازی به خشونت کشیده شد، سریعا داخل زمین شوید.

در دادن علامت های اوت، کرنر، ضربه دروازه و … بسیار متین و محکم انجام وظیفه کنید و از حرکات بی مورد بپرهیزید.

در اعلام آفساید مکث را فراموش نکنید. اجازه دهید شرایط آفساید طبق قانون فراهم شود.

شما در یک بازی یک مدیر هستید نه یک پلیس!

علاوه بر آمادگی بدنی، تسلط کامل بر قوانین، هنر جاگیری و جابجا شدن (بازیخوانی) را تمرین کنید.

در رعایت فاصله قانونی ۹/۱۵ متر به داور خود کمک کنید.

چنانچه مسئله ای در بازی اتفاق افتاده از پرتاب اوت و ضربه کرنر جلوگیری کنید، منتظر اجازه بازی از سوی داور باشید.

به هنگام زدن گل نیم نگاهی به دروازه مغلوب داشته باشید. بیشتر بازیکنان در صدد جبران و یا افزایش تعداد گل هستند. ممکن است در درون دروازه با یکدیگر درگیر شوند.

چنانچه باد می وزد بایستی مخالف جهت وزش باد قرار گیرید.

در موقعی که توپ بلند زده می شود، لازم نیست چشم به توپ بدوزید. بلکه حرکات بازیکنان در زمین را تعقیب کنید.

دلتان به حال بازیکنان اخطاری، اخراجی و مصدوم به هیچ عنوان خدشه دار نشود.

مبادا به مربی و تماشاگران کارت نشان دهید.

در مورد عدم فاصله قانونی حواستان باشد بازیکن قبلا اخطار نگرفته باشد.

بعد از اتمام بازی نگران باخت و نتایج هیچ تیمی نباشید.

به هنگام بازی، بازیکنان زیرک و خشن را زیر نظر داشته باشید.

به هنگام اخطار و تذکر شکل و مشخصه ظاهری بازیکن را در نظر داشته باشید.

هر از چندگاه به ساعت خود نگاه کنید.

دروازه بان را فراموش نکنید.

نگران خساراتی که متحمل تیم، باشگاه و … می شود، نباشید. عدالت را رعایت کنید.

مبادا خودسرانه زمین بازی را ترک کنید.

حسن ختام اینکه چه زیباست به هنگام قضاوت با وضو باشیم.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: نکاتی از مدیریت و روانشناسی در داوری فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

قوانین و مقررات کلی بازی فوتسال که توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و برد بین المللی آن وضع شد 

▪ قانون ۱: زمین بازی
▪ قانون ۲: قانون توپ فوتسال
▪ قانون ۳: قانون تعداد بازیکنان فوتسال
▪ قانون ۴: قانون وسایل بازیکنان فوتسال
▪ قانون ۵: قانون داور فوتسال
▪ قانون ۶: قانون کمک داوران فوتسال
▪ قانون ۷: قانون وقت نگهدار فوتسال
▪ قانون ۸: قانون مدت بازی فوتسال
▪ قانون ۹: قانون شروع بازی فوتسال
▪ قانون ۱۰:قانون توپ داخل و خارج فوتسال
▪ قانون ۱۱:قانون گل فوتسال
▪ قانون ۱۲:قانون خطاهای فوتسال
▪ قانون ۱۳:قانون ضربه آزاد فوتسال
▪ قانون ۱۴:قانون خطاهای جمع شده فوتسال
▪ قانون ۱۵:قانون پنالتی فوتسال
▪ قانون ۱۶:قانون اوت فوتسال
▪ قانون ۱۷:قانون پرتاب اوت دروازه فوتسال
▪ قانون ۱۸:قانون کرنر فوتسال

 

*******************

۱- قانون زمین بازی
اندازه زمین بازی :
طول = حداقل ۲۵ متر و حداکثر ۴۲ متر .
عرض = حداقل ۱۵ متر و حداکثر ۲۵ متر .
در مسابقات بین المللی برابر است با :
طول = حداقل ۳۸ متر و حداکثر ۴۲ متر .
عرض = حداقل ۱۸ متر و حداکثر ۲۵ متر .
پهنای کلیه خطوط ۸ سانتیمتر است .
اندازه دایره وسط زمین ۳ متر می باشد .
فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه ۶ متر می باشد .
فاصله نقطه پنالتی دوم تا خط دروازه ۱۰ متر می باشد .
اندازه ربع دایره های گوشه زمین (کرنر) ۲۵ سانتیمتر می باشد .
اندازه دروازه ها :
فاصله بین دو تیر دروازه ۳ متر و ارتفاع تیر افقی تا سطح زمین ۲ متر است .
تذکر : ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد .
۲- قانون توپ فوتسال (the ball)
جنس توپ : از چرم یا مواد مشابه می باشد .
توپ : محیط آن حداقل ۶۲ و حداکثر ۶۴ سانتیمتر می باشد .
وزن توپ : درشروع بازی نبایستی کمتر از ۳۹۰ گرم و یا بیشتر از ۴۳۰ گرم باشد (توپ نمره ۴) . شناسایی استاندارد : هنگامی که توپ از ارتفاع ۲ متری به طرف زمین رها می شود نباید بیشتر از ۶۵ سانتیمتر و کمتر از ۵۵ سانتیمتر از زمین مسابقه جهش نماید .
فشار توپ : ۴/۰ – ۶/۰ اتمسفر برابر با ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم بر سانتیمتر مکعب از سطح دریا باشد .

۳ – قانون تعداد بازیکنان فوتسال ( players)
تعداد بازیکنان : در یک مسابقه با شرکت دو تیم نباید بیش از ۵ یا کمتر از ۵ بازیکن برای هر تیم باشد که یکی از آنها دروازه بان با لباس مشخص است .
گر به دلیل اخراج ، تعداد بازیکنان یک تیم به کمتر از ۳ بازیکن برسد بازی باید تعطیل شود .
۱ – حداکثر بازیکن ذخیره حداکثر ۷ نفر می باشد .
۲ – تعداد تعویض سیار نامحدود است حتی دروازه بان ( رنگ لباس دروازه بان متمایز از بازیکنان ) بازیکنی که تعویض میشود می تواند دوباره به زمین بازی برگردد .
دروازه بان میتواند جای خود را با سایر بازیکنان عوض نماید ( تعویض دروازه بان بدون توقف بازی و مثل سایر بازیکنان صورت می گیرد ) تعویضها باید از محل مشخص شده برای هر تیم صورت پذیرد .
۳ – عمل تعویض زمانی خاتمه می یابد که بازیکن جانشین وارد زمین شود .
۴ – چنانچه در جریان بازی تعویض سیار بازیکن جانشین قبل از اینکه بازیکن تعویضی کاملاً زمین را ترک کند وارد زمین شود . داور بازی را قطع ( با رعایت آوانتاژ به تیم حریف ) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین اخطار و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده می شود .
تذکر : اگر هنگامیکه داور بازی را متوقف کرد توپ درون محوطه جریمه بوده ضربه آزاد غیر مستقیم از روی خط محوطه جریمه و نزدیکترین محل به محل توقف توپ انجام می شود .
اگر بازیکن جانشین یا بازیکن تعویضی از محلی به غیر از منطقه تعویض وارد زمین بازی شده یا از زمین بازی خارج گردیده :
داور بازی را متوقف کرده به بازیکن خاطی اخطار بدهد بازی را مجددا شروع کرده با یک ضربه آزاد غیر مستقیم علیه تیم خاطی از محل توپ زمانیکه بازی را متوقف کرده است .

۴ – قانون وسایل بازیکنان فوتسال
( the players equipment )
وسایل بازیکن : بازیکنان نباید چیزی بپوشند که برای خود یا سایرین خطرناک باشد وسایل بازیکنان شامل پیراهن ورزشی – شورت – جوراب – قلم بند و کفش مخصوص فوتسال است .
استفاده از کفش برای بازیکن اجباری است – نقص این قانون بازیکن خاطی از زمین خارج فرستاده با تکمیل وسایل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازی وارد زمین شود .
شماره پیراهن بازیکنان باید از ۱ تا ۱۵ باشد . شماره پیراهن بازیکنان باید کاملا واضح و خوانا باشد .
جوراب باید روی قلم بند را کاملا بپوشاند . دروازه بان میتواند از شلوار ورزشی استفاده نماید .
۵ – قانون داور فوتسال ( the referee )
هر بازی توسط یک داور ، یک داور دوم ، یک وقت نگهدار و یک داور سوم قضاوت میشود . برای اداره بازی یک داور اصلی یا سرداور تعیین می گردد . قدرت او که قانون به او تفویض نموده است از موقع ورود به محل بازی در آن واقع شده تا خروج آنجا پایان می یابد هر مورد مرتبط با بازی نتیجه نهایی تصمیم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار این مسؤولیت به عهده اوست .
اگر بین تصمیم داور و داور دوم در مورد یک خطا اختلاف نظر وجود داشته باشد تصمیم و عقیده داور باید اجرا شود .
۶ – قانون کمک داوران فوتسال
کمک داور ( داور دوم ) : بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه
می کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز ( همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می افتد ثبت و گزارش کند ) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید و تعویض سیار صحیح انجام گرفته است . در صورت دخالت بی مورد از جانب کمک داور ، داور اصلی بایستی او را از وظیفه آن معاف شخصی دیگری جانشین وی موضوع را گزارش کند .

تذکر : در صورت وجود اختلاف نظر بین داور اصلی و کمک داور سرداور (داور اصلی) حاکم خواهد بود .
۷ – قانون وقت نگهدار فوتسال
( the time keeper,s duties )
وقت نگهدار : در خارج از بازی در امتداد خط میانی در منطقه تعویض بازیکنان قرار گیرد . وظایف او نگهداری وقت بازی ۲ دقیقه اخراجی یادداشت تایم اوت ها و دادن علامت تایم اوت به داوران اعلام زمان بازی با صوت به داوران و یادداشت ۵ خطای اول هر تیم در هر نیمه که توسط داوران اعلام شده ثبت شماره گلزنان و بازیکنان اخراجی و اخطاری و تایم اوت ها آن ها می باشد .
یک دقیقه تایم اوت را چک کند .
دو دقیقه زمان مورد نیاز برای برگشتن یک بازیکن بجای بازیکن اخراجی را محاسبه نماید .
پایان نیمه اول ، پایان مسابقه ، پایان ۲ زمان وقت اضافه و پایان تایم اوت را با صوت خود وعلائم ارائه شده به داوران نشان دهد .
تایم اوت های انجام شده توسط تیمها را در تابلو نشان دهد .
تعداد ۵ خطای اولیه توسط هر تیم در هر نیمه از زمان بازی را در تابلو نشان داده و علامت دهد .
وظایف داور سوم ( the third referees duties ) :
داور سوم به وقت نگهدار کمک میکند تا تعداد خطاهای انجام شده ( ۵ خطای اولیه ) در هر نیمه را ثبت مینماید .
هر توقف در بازی و دلایل توقفها را ثبت میکند .
شماره بازیکنان زننده گل را ثبت می کند .
شماره و نام بازیکنان اخطاری واخراجی را ثبت میکند .

هر گونه اطلاعات مورد نیاز در فرم مسابقه را ثبت میکند .
در صورت بروز هرگونه آسیب دیدگی احتمالی برای داور و داور دوم ، داور سوم جایگزین آنها
می شود .
۸ – قانون مدت بازی فوتسال
( the duration of the match )
مدت بازی : مدت بازی دو وقت ۲۰ دقیقه ای و زمان بین دو نیمه استراحت ۱۵ دقیقه ای می باشد .
هر تیم می تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند ( در بازی های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد ) .
برای ضربه پنالتی و ضربات آزاد بدون دیوار دفاعی ( پنالتی دوم ۵ خطا ) به اندازه زدن ضربات مذکور در پایان وقت به زمان بازی اضافه میشود .
در بازیهایی که بایستی نتیجه مشخص شود در صورتیکه بعد از پایان وقت قانونی نتیجه بازی مساوی باشد از دو وقت اضافه ۵ دقیقه ای استفاده می شود .
در طی دو وقت اضافه ۵ دقیقه ای هیچگونه تایم اوتی به تیمها داده نمیشود .
۹ – قانون شروع بازی فوتسال
شروع بازی : برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می زند . ضربه شروع به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ ۳ متر خواهد بود . از ضربه شروع مستقیماً گل به دست می آید .
دراپ بال روش دیگری برای شروع بازی است .
زمانیکه به هر دلیلی که در قانون پیش بینی نشده شما بازی را متوقف نموده اید بایستی بازی را با دراپ بال مجدداً شروع نمائید .
هنگامیکه توپ درون محوطه جریمه میباشد و داور بازی را متوقف مینماید دراپ بال بایستی از روی خط محوطه جریمه انجام شود نه داخل محوطه جریمه .
۱۰ – قانون توپ داخل و خارج فوتسال
توپ در بازی و خارج از بازی : وقتی توپ خارج از بازی به طور کامل از خط طولی یا عرضی چه از هوا و زمین گذشته باشد . برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر می باشد که توسط حریف زده می شود .
۱۱ – قانون گل فوتسال
روش به دست آمدن گل : تمام توپ از خط دروازه بین تیرهای عمودی و افقی عبور کرده به شرطی که بازیکن مهاجم توپ را با دست یا بازو و پرتاب حمل یا هل نداده باشد .
۱۲ – قانون خطاهای فوتسال
خطاها و رفتارهای ناشایست : هرگاه بازیکنی سهواً یا از روی بی احتیاطی یا نیروی نامتعادل یا بیش از اندازه ۱۱ خطای زیر را مرتکب شود یک ضربه آزاد مستقیم – یک ضربه پنالتی- به نفع تیم مقابل ( اگر داخل محوطه جریمه باشد ) گرفته می شود :
۱ – لگد زدن . ۲- پشت پا زدن .۳ – پریدن روی حریف . ۴ – تنه شدید و خطرناک . ۵ – تنه از پشت به حریف . ۶ – تف انداختن . ۷ – زدن حریف . ۸ – گرفتن حریف . ۹ – هل دادن حریف . ۱۰ – با شانه به حریف حمله کردن . ۱۱ – تکل کردن .
هر گونه خطایی که به نفع تیم مهاجم و درون محوطه جریمه تیم مدافع ( خاطی ) صورت پذیرد ضربه آزاد از روی خط محوطه جریمه که نزدیکترین منطقه به محل وقوع خطا درون محوطه جریمه است زده میشود اما هر گاه خطا درون محوطه جریمه تیم مدافع و به نفع تیم مدافع صورت پذیرد بازیکنان تیم مدافع میتوانند از درون محوطه جریمه خودی خطا را بزنند و موقعی توپ در بازی است که بعد از ضربه خوردن یا رها شدن توسط دروازه بان از محوطه جریمه خارج شود .

هفت خطای منجر به اخطار : ۱ – مرتکب رفتار غیر ورزشی . ۲- با گفتار و کردار به تصمیم داور اعتراض نماید . ۳- مکرراً قوانین بازی را نقص نماید . ۴- شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد . ۵- هنگام شروع مجدد بازی ، ضربه آزاد و ضربه کرنر فاصله لازم رعایت نکند . ۶- بدون اجازه داور وارد زمین شود . ۷- بدون اجازه داور زمین را ترک کند .
هفت خطای منجر به اخراج : ۱- مرتکب خطای شدید بازی شود . ۲- مرتکب برخورد با زننده شود . ۳- روی حریف یا هر فرد دیگر تف بیندازد . ۴- عمداً با دست زدن به توپ ، حریف را از یک گل یا موقعیت گل محروم نماید . ۵- موقعیت آشکار گل حریف به سمت دروازه در داخل پیشروی با خطای آزاد مستقیم سلب نماید . ۶- کلمات توهین آمیز بر زبان بیاورد . ۷- در یک مسابقه اخطار دوم بگیرد .
بازیکن اخراج شده حق ورود مجدد به بازی و یا حتی نشستن روی نیمکت بازیکنان ذخیره را ندارد .
تذکر مهم : بازیکنی که اخراج می گردد توسط داور بازی حتماً باید به رختکن هدایت شود و بعد از ۲ دقیقه تیم می تواند بازیکن دیگر جایگزین نماید . مگر اینکه قبل از اتمام ۲ دقیقه گلی به ثمر برسد .
در صورت اخراج بازیکن :
اگر ۵ بازیکن در مقابل ۴ بازیکن بازی میکنند و تیمی که دارای بیشترین تعداد بازیکن است گلی به ثمر برساند تیم ۴ نفره میتواند یک نفر به تیم خود اضافه نماید .
اگر هر دو تیم با ۴ بازیکن بازی میکنند و گلی به ثمر میرسد بازیکنی به تیمها اضافه نخواهد شد .
اگر ۵ بازیکن بر علیه ۴ بازیکن یا ۴ بازیکن بر علیه ۳ بازیکن بازی میکنند و تیمی که تعداد بیشتری بازیکن دارد گل به ثمر میرساند تیمی که کمترین تعداد بازیکن را دارد میتواند یک نفر به بازیکنان خود اضافه نماید .
اگر هر دو تیم با ۳ بازیکن بازی می کنند و گلی به ثمر میرسد هر دو تیم نمیتوانند بازیکنی را اضافه نمایند .
اگر تیمی که گل زده یک نفر از تیم مقابل بازیکن کمتر دارد بازی با همان تعداد ادامه می یابد و تیم زننده گل نمیتواند بازیکنی را اضافه نماید .

۱۳ – قانون ضربه آزاد فوتسال
ضربه آزاد : تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم می باشد . در ضربه آزاد مستقیم می توان مستقیماً به حریف گل زد . اگر دروازه بان در هنگام پرتاب توپ بیش از ۴ ثانیه وقت تلف نماید با یک ضربه آزادغیر مستقیم جریمه میشود . ( از روی خط محوطه جریمه )
دروازه بان نمی تواند بعد از رها کردن توپ و خارج شدن آن از محوطه جریمه برای با ر دوم با توپ بازی نماید در این صورت از جایی که برای بار دوم با توپ بازی کرده با یک ضربه آزاد غیر مستقیم جریمه می شود .
توپ پرتاب شده توسط دروازه بان (goal clearance ) که درنیمه تیم خودی به بازیکنان همدسته اش می رسد باید وارد نیمه زمین تیم حریف شود یا با بازیکنان حریف برخورد نماید که بازیکنان همدسته بتوانند آنرا با سر ، سینه یا پا به دروازه بان خودی پاس بدهد در غیر این صورت با یک ضربه آزاد غیر مستقیم از جایی که دروازه بان توپ را از بازیکنان همدسته اش دریافت نموده جریمه میشوند .
۱۴ – قانون خطاهای جمع شده فوتسال
خطاهای جمع شده : در صورتی که خطاهای یک تیم در هر نیمه به ۵ رسیده ( از خطاهای ۱۱ گانه آزاد مستقیم ) ، ( کلیه خطاها قانون ۱۲ ) از آن به بعد اگر یکی از خطای قانون ۱۲ را مرتکب شود خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم ( از نقطه پنالتی دوم ) یا محل وقوع خطا ( اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد ) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم زده می شود . مهاجمین و مدافعین باید فاصله ۵ متر را رعایت کنند . ( خط فرضی نقطه پنالتی فاصله رعایت گردد ) .
وقتی ضربه آزاد بدون دیوار دفاعی ( پنالتی دوم ) زده شد . هیچ بازیکنی نمیتواند توپ را لمس نماید مگر اینکه بوسیله دروازه بان لمس شودیا بعد از برخورد با تیرهای عمودی وافقی دروازه به زمین بازی برگردد یا توپ زمین بازی را ترک نماید .
در ضربات پنالتی و ضربه آزاد بدون دیوار دفاعی ( پنالتی دوم ) بازیکن زننده ضربه بایستی مشخص شود .

در ضربه آزاد بدون دیوار دفاعی ( پنالتی دوم ) دروازه بان حداقل باید ۵ متر تا نقطه پنالتی فاصله داشته باشد .
تذکر : اگر خطای ششم عقبتر از نقطه پنالتی دوم بود ، مستقیم به نقطه پنالتی دوم منتقل شده ضربه زده می شود ( حق پاس دادن را ندارد ) .
۱۵ – قانون پنالتی فوتسال
ضربه پنالتی : از نقطه پنالتی زده می شود . زننده ضربه باید مشخص باشد . ضربه حتماً باید به طرف جلو ( دروازه حریف ) زده شود .
اما در ضربه پنالتی دروازه بان بایستی روی خط دروازه باشد .
۱۶- قانون اوت فوتسال
ضربه اوت : ضربه به داخل ( kickin )
روشی برای شروع مجدد بازی است .
هرگاه تمام توپ از خط طولی چه از روی زمین چه از هوا بگذرد توپ بایداز محلی که خارج شد توسط تیم مقابل با پا به داخل زمین زده شود . زننده ضربه توپ ساکن روی خط طولی یا خارج از زمین خط طولی باشد .
وضعیت توپ در ضربه اوت ( kickin ) : توپ باید روی خط طولی زمین ، خط تماس
( touch line ) ثابت باشد . می توان توپ را به هر جهتی زد .
بازیکنان تیم مقابل حداقل ۵ متر از محله ضربه باید فاصله داشته باشد .
به محض ضربه زدن به توپ ، توپ در بازی است . از ضربه اوت نمی توان مستقیم گل زد .
اگر زننده ضربه اوت بیش از ۴ ثانیه وقت تلف نماید ضربه اوت به تیم حریف داده میشود .

۱۷ – قانون پرتاب اوت دروازه پرتاب فوتسال
پرتاب توپ توسط دروازه بان ( goal clearance ) :
روشی دیگر برای شروع مجدد بازی است .
پرتاب اوت دروازه پرتاب : پرتاب اوت دروازه مادامی در بازی است که توپ توسط دروازه بان با دست بیرون از محوطه جریمه قرار گیرد . پرتاب اوت دروازه خطای ۴ ثانیه ندارد . برگشت اوت دروازه دوباره به دروازه بان توسط مدافع ( با دست لمس کردن یا کنترل ) یک ضربه آزاد غیر مستقیم از محل ۶ متری انجام می گیرد .
در هنگام پرتاب توپ توسط دروازه بان تمامی بازیکنان حریف بایستی خارج از محوطه جریمه باشند . به محض خروج توپ از محوطه جریمه توپ در بازی است . با پرتاب اوت دروازه نمی توان مستقیم گل زد .
۱۸- قانون کرنر فوتسال
ضربه کرنر : از ضربه کرنر می توان مستقیم گل زد .خطای ۴ ثانیه دارد ، اگر ضربه کرنر به طور صحیح زده نشود ضربه تکرار خواهد شد . در موقع زدن خطاها توپ باید ساکن باشد .
کلیه خطاهای اتفاق افتاده در نیمه دوم بازی در۲ وقت اضافه بازی محاسبه خواهند شد .
بعد از پایان دو وقت قانونی بازی برای مشخص شدن نتیجه بازی از دو وقت اضافه ۵ دقیقه ای استفاده می شود . در صورتیکه بعد از پایان دو وقت اضافه ۵ دقیقه ای نیز نتیجه بازی مساوی باشد برای مشخص شدن برنده بازی اعمال زیر انجام می شود :
داور دروازه ای را که باید ضربات پنالتی به طرف آن زده شود را مشخص می نماید .
داور بین دو کاپیتان تیم سکه می اندازد .برنده سکه مشخص می نماید که تیم او اولین ضربه را خواهد زد یا تیم حریف .

هر تیم ۵ ضربه پنالتی میزند در صورتیکه بعد از ۵ ضربه نتیجه مساوی باشد یکنفر یکنفر زدن ضربات ادامه می یا بد . تا یک تیم بتواند به برتری برسد .
در هنگام ضربات پنالتی بازیکنان داخل زمین می توانند جای خود را با دروازه بان عوض نمایند .
در هنگام ضربات پنالتی فقط مقامات رسمی ( داوران ) و بازیکنان ثابت تیمها ( ۵ نفر ) میتواند درون زمین بازی باشند .
همشه برنده قرعه سکه صاحب زمین بازی یا زننده پنالتی یا انتخاب رنگ پیراهن می باشد .
تیمی می تواند تایم استراحت بگیرد که صاحب توپ باشد مثل ضربه کرنر ، پرتاب اوت ، . . . .
دروازه بان می تواند در زمین حریف بیش از ۴ ثانیه بازی کند . دروازه بان نمی تواند در جریان بازی مستقیم توپ را با دست وارد دروازه حریف کند ( از روی هوا ) ، جز اینکه توپ قبل از ورود به دروازه حریف به زمین بازی برخورد کند که گل قبول است . پاس عقب مادامی محسوب می شود که توپ از ضربه مچ پا به پایین زده شود ( فقط از ناحیه کفش )


طبقه بندی: قوانین فوتسال | مطالب آموزشی  
تعداد مشاهده: 12,415 بازدید
کلمات کلیدی:

مطالب مرتبط

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: قوانین کلی فوتسال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

تکنیک و سیستم های فوتسال 

تكنيك توضیحات فنی متعاقبا درج خواهد شد.

منظور از تكنيك، انجام حركات مخصوص بازي فوتبال است كه موجب بازي صحيح و با هدف مي‌شود. سطح بازي يك تيم بستگي به توانايي‌هاي تكنيكي بازيكنان آن دارد. تكنيك با دو عنصر مؤثر در بازي فوتسال، يعني تاكتيك و قدرت بدني ارتباط مستقيم دارد. به عبارت ديگر فراگيري و تمرين توانايي‌هاي تكنيكي به اين منظور انجام مي‌شوند كه بازيكن قادر باشد بر موقعيت‌هاي جديد به وجود آمده مسلط شود. در هنگام تمرينات تكنيكي توجه به دو نكته مهم مي‌باشد:

1ـ با تمرينات زياد مي‌توان انجام حركات انفرادي را در قالب كار تيمي تكميل كرد.

2ـ مي‌توان در شرايط مختلف و با آموزش تكنيك‌هاي مهم و سپردن وظائف گوناگون به بازيكن، يك الگوي حركتي مخصوص براي او به وجود آورد تا او بتواند در موقعيت‌هاي مختلف بازي، بالاترين توان خود را به كار گيرد.

شكل‌هاي مختلف تكنيك در فوتبال را مي‌توان به صورت حركات با توپ (دريبل، پاس، كنترل توپ، شوت به دروازه، ضربه با سر) و بدون توپ (تنه زدن، سد كردن توپ، پريدن، حركات بدون توپ) تقسيم كرد.

سيستم 2-1-1 (جايگيري مناسب ، استفاده از فضا ، پاس كاري خوب )


 

حالت اول

در اين سيستم A به C وC به B پاس مي‌دهد. در زمان ارسال پاس،

D به كنار زمين آمده توپ را از B دريافت مي‌كند. B با حركت بدون توپ به او نزديك مي‌شود و توپ برگشتي را با يك پاس دقيق به C كه بدون توپ حركت كرده مي‌دهد. در اين لحظه A به مركز خط دفاع مي‌آيد.

 

حالت دوم

بازيكن A به C و او به B پاس ‌داده و طبق شكل حركت مي‌كند. بازيكن D به جاي C مي‌آيد و B با يك پاس بلند C را صاحب توپ مي‌نمايد، در زمان ارسال پاس توسط بازيكن A او هم مي‌تواند در طول زمين حركت كرده، آماده دريافت توپ باشد.


 

حالت سوم

 

 

سيستم در فـوتسال

سيستم از اركاني اصولي و آشنائي با تكنيك است و زير بناي اوليه تكامل تاكتيك‌هاي تيمي مي‌باشد. بر اثر پيشرفت‌هاي علمي و عملي در فوتبال امروز جهان كم كم سيستم‌هاي قديم جاي خود را به روش‌هاي جديدتري از تاكتيك‌هاي تيمي داده است. اصولا سيستم‌ها ركني از تاكتيك‌هاي تيمي به حساب مي‌آيند و بازيكنان، اجراي تاكتيك‌هاي فردي و شروع مجدد خود را بر اساس شناخت سيستم‌هاي دفاعي و حمله اي تيم و طبق نظر مربيان اجرا مي‌نمايند.

بر حسب مقررات و قوانين بازي فوتسال و به منظور ايجاد نظم بازكنان تيم‌ها قرار‌ها و يا تعهد مسئوليت‌هايي در محوطه محدودي از زمين‌ با هم مي‌گذارند.

در فوتسال سيستم‌ و شكل آرايشي تيم نقش مهمي دارد. بر اساس و شرايط بازي با تيم حريف سيستم برنامه ريزي مي‌شود. اما بايد گفت در اجرا و حركت‌هاي بوجود آمده توسط بازيكنان تغييرات زيادي حاصل مي‌شود و بازيكناني كه توانايي و شعور بالائي دارند مي‌توانند سريعاً در تغيير شكل و نحوه آرايش تيم تصميم بگيرند.


سيستم 1ـ2ـ1

در اين سيستم يك نفر به عنوان دفاع آخر و پوششي قرار گرفته و دو بازيكن ديگر در كناره هاي زمين به صورت كشويي از يكديگر حمايت مي كنند و نفر آخر هم از اين دو نفر حمايت مي كنند در جلوي دو بازيكن كناري يك راس حمله قرار دارد كه هر لحظه بر اساس شرايط بازي و توپ انجام وظيفه مي كند.

سيستم 2-2


دو بازيكن به صورت مدافع انجام وظيفه مي كنند و حركت اين دو مدافع حمايت از يكديگر مي باشد بدين صورت كه اگر مدافع اول درگير شود مدافع دوم به صورت كشويي از او حمايت مي كنژد و بر عكس و دو نفر به صورت مهاجم وظيفه ي خود را انجام مي دهند.

 

 

سيستم 2-1-1


دو نفر به صورت مدافع در مقابل دروازه بازي مي كنند ويك نفر در جلوي دو مدافع بازي مي كند و يك راس حمله در جلوي بار خودي كار خود را انجام مي دهد .

نكته مهم در فوتسال داشتن سه فاكتور قدرت تصميم گيري (توانايي)، آمادگي جسماني وسرعت است كه اين فاكتورها مي توانند يك تيم را تا مرز قهرماني هدايت نمايد. نوع تمرينات واتخاذ سيستم نيز مي تواند به تيم كمك كند.

 

 

آموزش سيستم (1-3)

همانطور كه در شكل مقابل نمايش داده شده سه نفر در زمين خودي و يك نفر كه ويژگي حفظ توپ و ارسال پاس دقيق را دارد ،در زمين سبيه به 8 اينگليسي موقعيتي از قبل تمرين شده بوجود آورن تا با صاحب توپ نمودن نفر راس (در زمين حريف ) ، حركت و حمله ي خود را آغاز نمايد.

 

آموزش سيستم (1-4-0)

در اين سيستم استقرار بازيكن ها در شكل مشخص شده و بايد سه نكته مهم رعايت گردد :

1- آمادگي جسماني خوب : بازي و دويدن

2- پاس دادن زياد : استفاده از هوش و تكنيك بازيكن

3 - اجراي تكنيك شوت : شوت در تمام حالت هاي مختلف (روي پا ، داخل پا ،نوك پا وسر ضرب )

در اين سيستم استقرار بازيكن در پشت توپ مي باشد.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تکنیک و سیستم های فوتسال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

تاریخچه فوتسال  

 
منشا شكل گيري فوتسال به شهر مونت ويدئوي اروگوئه باز ميگردد. در سال 1930، ژوان كارلوس سرياني، فوتبال پنج نفره را براي مسابقات جوانان در YMCA پي ريزي كرد. اين رقابتها در زميني به ابعاد زمين بسكتبال، در محلهاي سرپوشيده و يا در محل باز و بدون ديوار و حصار انجام مي گرفت.
واژه FUTSAL، واژه بين المللي براي اين رشته ورزشي است. اين واژه برگرفته از لغات اسپانيايي FUTbol ( به معناي فوتبال )، و SALA ( به معناي داخلي يا داخل سالن ) مي باشد. از زماني كه سرياني اين حركت را آغاز كرد، فوتسال به سرعت در آمريكاي جنوبي (بخصوص برزيل) محبوبيت پيدا كرد. بسياري از بازيكنان بزرگ و مشهور فوتبال برزيل، از طريق كسب مهارتهاي رشته ورزشي فوتسال، سبك ها و متدهاي خود را در رشته فوتبال گسترش داده و اين موضوع زمينه مطرح شدن آنها را به عنوان بازيكنان بزرگ فوتبال فراهم نمود. بازيكناني مانند پله، زيكو، به به تو و ساير ستاره هاي فوتبال برزيل مهارت هاي خود را از طريق بازي در زمين هاي فوتسال و شركت در اين رشته ورزشي ترقي دادند. ازآن هنگام، برزيل راه خود را به سوي مطرح شدن به عنوان قطب اصلي فوتسال جهان در پيش گرفت و اكنون مسابقات اين رشته ورزشي تحت حمايت FIFA در سراسر جهان برگزار مي گردد.
اولين رقابت بين المللي فوتسال در سال 1965 برگزار شد، زماني كه پاراگوئه اولين جام آمريكاي جنوبي را بدست آورد. شش جام ديگر آمريكاي جنوبي تا سال 1979 برگزار شد كه برزيل پيروز تمامي اين ميادين بود. برزيل جايگاه خود را به عنوان قدرت برتر در اولين جام آمريكايي تا سال 1980 حفظ كرد و اين جام را بار ديگر در سال 1984 بدست آورد.
اولين دوره قهرماني فوتسال جهان با حمايت FIFUSA ( قبل از ادغام اعضاي آن با FIFA در سال 1989 )، در سائوپائولوي برزيل برگزار شد كه با قهرماني برزيل به اتمام رسيد. موفقيت هاي برزيلي ها در دومين جام جهاني فوتسال در كشور اسپانيا و در سال 1985 تكرار شد اما در سومين جام جهاني در سال 1988 و در كشور استراليا،برزيل مقابل پاراگوئه تن به شكست داد. FIFA مستقيماً حمايت مالي (sponsorship) مسابقات فوتسال را در سال 1989 بدست گرفت و اولين جام جهاني فوتسال با حمايت فيفا در هلند برگزار شد. پس از آن، جام هاي جهاني در سال هاي 1992 (در هنگ كنگ)، 1996(در اسپانيا) و 2000 (در گواتمالا) برگزار شد. فوتسال در اروپا به عنوان عضو جديدي از UEFA مطرح مي باشد كه محبوبيت و عموميت يافتن آن مقدمه اي براي برگزاري مسابقات قهرماني فوتسال اروپا گرديده است. اولين مسابقات قهرماني، در فوريه 1999 در شهر گرانداي كشور اسپانيا برگزار گرديد و فينال پرشور و هيجاني داشت. در اين بازي روسيه بعد از يك بازي پرهيجان در حالي كه نتيجه بازي 3 بر3 مساوي بود ، اسپانيا را با يك ضربه پنالتي شكست داد. دور بعدي فينال رقابت هاي قهرماني فوتسال اروپا در سالن ورزشي لوژنيكي در فوريه 2001 و در شهر مسكو برگزار شد. در آغاز هشت تيم به دو گروه تقسيم شدند. گروه برنده ها و بازنده ها در ديدارهاي نيمه نهايي به مصاف هم رفتند، جايي كه اسپانيا و اكراين، روسيه و ايتاليا را شكست دادند.
اسپانيا گل سر سبد رقابتهاي قهرماني بود و اكراين را در فينال و پس از يك جنگ سخت با نتيجه 2-1 شكست داد. ايتاليا پيشتاز سومين رقابتهاي جام اروپايي 2003 بود و موفقيتهاي چشم گيري در اين دوره بدست آورد. بيش از 6000 نفر از طرفداران و مشتاقان فوتسال در پالاماجيوي كاسرتا، گرد آمده بودند تا از نزديك شاهد هنرنمايي اسپانيا در مقابل اوكراين باشند كه نتيجه را 0-1 به اسپانيا واگذار كرد. ايتاليا بار ديگر به نيمه نهايي رقابتهاي جام اروپا (UEFA ) در سال 2005 راه يافت و در اين مرحله به مصاف روسيه رفته و نتيجه را واگذار كرد. اين در حالي اتفاق افتاد كه در نيمه نهايي ديگر، اسپانيا نايب قهرمان سال 2003 را شكست داد. به اين ترتيب اسپانيا بار ديگر به مرحله نهايي جام راه يافته و بعد از آنكه جمهوري چك را بانتيجه 2-1 در استراوا شكست داد عنوان قهرماني را از آن خود كرد. تورنمنت سال 2007 در شهر پورتوي پرتغال برگزار گرديد و اسپانيا بار ديگر عنوان قهرماني را از آن خود كرد.
تورنمنت اروپايي ديگري نيز با عنوان UEFA futsal cup وجود دارد. تا كنون پنج دوره از اين مسابقات برگزار شده است و اسپانيا در اين رقابتها نيز پيشتاز مي باشد.
نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تاریخچه فوتسال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

آموزش فوتسال قسمت اول 

براي کسب موفقيت و پيروزي در يک مسابقه فوتسال مي‌بايست تكنيك‌ و ‌تاكتيك را توأمان با هـم اجرا نمود كـه البته پيش زمينه تثبيت موفقيت، آشنايي صحيح با قوانين موجود در فوتسال مي‌باشد که قصد داريم با ذكر اين قوانين بصورت مستمر و نيز آموزش مهارت‌ها و فنون اين ‌رشته، علاقمندان ‌را به ‌يادگيري صحيح مهارتهاي فوتسال ترغيب نمائيم .

 

قانون اول : زمين بازي در فضاي سرپوشيده يا همان سالن برگزار مي‌شود. طول زمين حداقل 38 و حداكثر42 متر و عرض آن حداقل 18 و حداكثر 22 متر مي‌باشد.
تذکر: ورود و خروج بازيکنان در موقع تعويض بايستي از محدوده مشخص شده انجام گيرد.
قانون دوم : توپ كه محيط آن حداقل 62 و حداکثر 64 سانتيمتر و وزن آن 390 الي 430 گرم (توپ نمره 4) است. روش شناسايي توپ استاندارد آن است که وقتي از ارتفاع 2 متري به زمين رها مي‌شود نبايد بيشتر از 65 و کمتر از 55 سانتيمتر از زمين مسابقه جهش کند.
قانون سوم: تعداد بازيکنان در شروع يک مسابقه بايد حداقل5 نفر باشد که يکي از آنها دروازه‌بان با لباس مشخص است . در صورت اخراج بازيکن، چنانچه هر تيم کمتر از 2 نفر باشد مسابقه بايد تعطيل شود. تعداد بازيکنان ذخيره 7 نفر و تعويض ها نامحدود است.
اگر در هنگام تعويض، قبل از خروج كامل بازيكن، فرد جانشين وارد زمين شود، داور مي‌تواند با توقف بازي به بازيکن جانشين، کارت زرد داده و با اعلام يک ضربه آزاد غير مستقيم به نفع تيم مقابل بازي را به جريان بيندازد.
قانون چهارم: استفاده از کفش و محافظ پا براي بازيکن الزامي است و در صورت نقص لوازم و وسايل ورزشي، داور مي تواند بازيکن خاطي را براي تکميل وسايل به بيرون هدايت‌كند.
قانون پنجم: براي اداره بازي سر داور يا داور اصلي تعيين مي گردد . قدرت او از بدو ورود به محل بازي آغاز وبا خروج او پايان مي‌پذيرد و تصميم هر موضوع مرتبط با بازي يا اعلام نتيجه نهايي بر عهده‌اوست.
قانون ششم: بايستي براي هر مسابقه، داور دوم تعيين شود كه طرف مقابل داور اصلي انجام وظيفه مي کند و همان قدرت اجرايي را دارد به جز ثبت و گزارش مواردي كه قبل، حين و بعد از بازي اتفاق مي‌افتد. محاسبه دو دقيقه اخراجي بازيکنان (در صورت نبودن وقت نگهدار)، زمان يك دقيقه‌اي استراحت و نيز كنترل نحوه صحيح تعويض سيار از ديگر وظايف اوست.
همچنين داور اصلي بايستي در صورت دخالت بي‌مورد از جانب کمک داور، او را از آن‌ وظيفه معاف نمايد.
تذکر: در صورت وجود اختلاف نظر بين داور اصلي و داوردوم نظر داور اصلي حاکم‌خواهد بود.
قانون هفتم: وقت نگهدار بايد در خارج از بازي در امتداد خط مياني در منطقه تعويض بازيکنان قرار گيرد. وظايف او نگهداري وقت بازي، 2 دقيقه اخراجي، يادداشت تايم اوت ها و دادن علامت تايم اوت به داوران، اعلام زمان بازي با سوت به داوران و يادداشت 5 خطاي اول هر تيم در هر نيمه که توسط داوران اعلام شده و نيز ثبت شماره گلزنان و بازيکنان اخراجي و اخطاري مي باشد.

نكته مهم در فوتسال داشتن سه فاكتور قدرت تصميم گيري (توانايي)، آمادگي جسماني و سرعت است كه اين فاكتورها مي‌تواند يك تيم را تا مرز قهرماني هدايت نمايد. همچنين نوع تمرينات و اتخاذ سيستم نيز مي‌تواند به تيم كمك كند.

آمادگي جسماني:

اصولاً براي انتخاب بازيكن مي‌بايست پرونده‌اي از هر بازيكن در اختيار داشت كه در آن گزارش خاص مربوط به بازيكن قيد شده باشد.
فاكتورهاي مهمي در انتخاب بازيكن وجود دارد كه عبارتند از: شخصيت كه مي‌تواند ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري يا تربيت خانوادگي او باشد. ويژگي‌هاي بدني، آمادگي جسماني، قدرت تصميم گيري، اجراي مطلوب تكنيك و تاكتيك و كارهاي با توپ و بدون توپ.
از آنجائي‌كه تمرينات فوتسال بيشتر از نوع تمرينات هوازي و غيرهوازي مي‌باشد،بايد روي اين سيستم‌ها تمرين نمود. اما بايد اذعان داشت شرايط بدني به خصوص دارا بودن توانايي‌هاي فيزيكي و رواني در قابليت بازدهي ورزشكار مؤثر مي‌باشد.

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: آموزش فوتسال قسمت اول|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

تمرینات  

راههای رسیدن به گل

SHOOTINGشوت
REBOUND ریباند
CROSS and headingسانتر و سر زدن

1VS 1   1 درمقابل 1


 SET PLAY ضربات ایستگاهی
COMBINATION PLAY بازی ترکیبی در عمق

دریافت فایل

 


تمرینات روز مسابقه و روز قبل مسابقه

تمرین تکنیکی و تاکتیکی تحت فشار در فضایی کوچک
تنوع تمرین
بازیکنان فقط با دوضرب بازی می کنند.
بازیکنان فقط با یک ضرب بازی می کنند.
بازی آزاد

دریافت فایل


یک جلسه تمرینی ضد حمله و بازی سریع در سه منطقه زمین

در این قسمت شما با یک جلسه تمرینی همراه با نکات مربیگری در ضد حمله آشنا می شوید شما می توانید از این نمونه تمرینات استفاده نموده و برای خود انواع دیگر آنرا بسازید

دریافت فایل


نمونه ای از تمرینات دفاع چهار نفره

در این قسمت شما با یک جلسه تمرینی همراه با نکات مربیگری در دفاع چهار نفره آشنا می شوید. دفاع چهارنفره خطی نیاز به هماهنگی بالایی دارد بنابراین در این رابطه تمرینات زیادی را بایستی انجام دهید به طوریکه بازیکنان به طور کامل با این موضوع آشنا گردند و به عنوان یک تیم واحد عمل نماییند

دریافت فایل


بخش اول تمرینات دفاع یک نفره

در این قسمت شما با یک جلسه تمرینی همراه با نکات مربیگری در دفاع یک نفره آشنا می شوید. یکی از مشکلات ما اینست که بازیکنان توجه کافی به کارهای دفاعی نداشته و بیشتر در فکر حمله و هجوم به دروازه حریف هستند . توجه شما به این بخش باعث می گردد که بازیکنان توجه بیشتری به کارهای تدافعی داشته باشند

دریافت فایل


تمرین حفظ توپ و سرعت بازی

در این قسمت شما با یک سیر کامل تمرینی حفظ توپ با تاکید بر سرعت بازی از باشگاه استون ویلای انگلستان آشنا می شوید. تهیه و اجرای این تمرین را که به همراه  اشکال زیبا و دیدنیست به  تمامی مربیان عزیز توصیه می کنیم

دریافت فایل


گرم کردن تیم رئال مادرید قبل از مسابقه - تمرینات گلزنی آکادمی فوتبال انگلیس

در این قسمت شما با نمونه ای از تمرینات گرم کردن قبل از شروع بازی توسط تیم رئال مادرید آشنا شده و همچنین تمرینات بسیار زیبایی از آکادمی لیگ برتر انگلیس توسط یکی از مربیان تیمهای پایه چلسی انگلستان در ارتباط با گلزنی و به ترتیب از ساده به مشکل را مشاهد می کنید

دریافت فایل


تمرینات تیم فوتبال انگلستان قبل از مسابقه

داین قسمت شما را با جدیدترین متد گرم کردن قبل از مسابقه که در تیم ملی انگلستان انجام می شود آشنا می کند.

دریافت فایل


نمونه ای از تمرینات بازی ترکیبی

این قسمت با یکی از تمرینات زیبای بازی ترکیبی و شوت زنی به دروازه آشنا می شود دانلود این قسمت را به تمامی اعضا توصیه می کنیم

دریافت فایل


نمونه ای از تمرین کنترل توپ برگرفته از جزوه کلاس سی کنفدراسیون فوتبال آسیا

این تمرینات که از مرحله مقدماتی تا مرحله شرایط بازی تمرین کنترل توپ را به صورت انیمیشن و همراه با توضیحات فارسی به شما نشان می دهد, بسیار زیبا و کاربردی بوده و برای کلیه علاقه مندان به ادامه کلاس های مربیگری کنفدراسیون فوتبال آسیا مفید می باشد

دریافت فایل

 

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: تمرینات در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

مهاجمین و گلزنی 

یکی از زیباترین مطالب درج شده در این سایت شامل مقاله زیر که در ارتباط با مهاجمین خصوصیات آنها و ویژه گی های دویدن آنها در زمین بازی است این مطلب به انتخاب و ترجمه آقای مرتضی محصص و از کلاسهای آموزشی در کره جنوبی برگرفته شده است مطالعه دقیق و به کاربستن مطالب درج شده در این بخش حتما به شماکمک خواهد نمود. صمیمانه خواهشمندیم مطلب این بخش را دانلود نموده و مطالعه نمایید

 

دریافت فایل

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: مهاجمین و گلزنی در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

مراقبت از سلامتی باز یکنان فوتبال 

یکی از مباحث مطروحه در کلاس بی مربیگری فوتبال آسیا مراقبت از سلامتی بازیکنان فوتبال است در اینجا این مطلب به فارسی ترجمه شده و در اختیار شما مربیان گرامی قرار گرفته است امیدوارم لذت کافی از این مطلب را ببرید

 

دریافت فایل

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: مراقبت از سلامتی باز یکنان فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

دوره بندی تمرینات فوتبال 

یکی از مسائل عمده حال حاضر فوتبال ما دوره بندی تمرینات و تقسیم یندی یک فصل به دوره های ویژه یه جهت برنامه ریزی دقیق تر و هدفمند کردن تمرینات می باشد بی شک بدون دوره بندی تمرینات مربیان بدون هدف و باری به هرجهت کار نموده و نتیجه لازم را از تمرینات خود نمی برند. در این رابطه مطالب دیگری هم خواهیم داشت

 

دریافت فایل

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: دوره بندی تمرینات فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

ضدحمله 

يک ضد حمله هنگامی رخ می دهد که حريف بازيکنانش را به سمت جلو برده اما در همين هنگام توپ را از دست مي دهد.در ضد حمله تيمی توپ بايستی به سرعت انتقال يابد و بازی مستقيم برای به دست آوردن تعداد بيشتر و بدست آوردن فرصت شوت زنی انجام گردد

 

دریافت فایل

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: ضدحمله در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

گرم کردن در فوتبال 

اهداف گرم کردن

اصول گرم کردن

ضربان قلب در طول گرم کردن

(گرم کردن قبل از مسابقه ( ملاحظات - مثالها

( گرم کردن قبل از تمرین ( ملاحظات - مثالها

 

دریافت فایل

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: گرم کردن و سرد کردن در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |

پرسینگ 

پرسینگ یک رفتار دفاعی جهت تصاحب توپ است
. پرسینگ می تواند در یک سوم حمله و یا یک سوم میانی انجام گیرد که معمولا منظور یک سوم میانی است

 

دریافت فایل

نوشته شده توسط احسان فروتن | لينک ثابت | موضوع: پرس در فوتبال|[ رفتن به بالاي صفحه ] |